Драма! Исчезна авионот со најскапиот фудбалер на Кардиф

Аргентинецот Емилијано Сала потпиша договор со англискиот премиер лигаш Кардиф вреден 17 милиони евра  по што исчезна.

Фудбалерот од Аргентита синоќа околу 21 часот требало да слета во Велс, откако бил во Франција за да се поздрави со досегашните соиграчи од Нант.

Меѓутоа, малиот авион со кој летал Сала преку Ламанш исчезнал од радарот околу 20 часот и се уште не е пронајден. Надлежните служби го надлетуваат каналот Ламанш во потрага по авионот , официјалните претставници  тврдат дека во моментот на исчезнувањето на авионот временските услови за лет не биле посебно лоши.

Премиерлигашот Кардиф соопшти дека се уште очекува потврда што навистина се случило со авионот со кол летал Сала. Потрагата е во тек но проблем се лошите временски услови . Во потрагата по малиот авион учествуваат и два хеликоптера на крајбрежната служба на Велика Британија.

Вардар со неизвесност за иднината го дочекува ПИК Сегед

Вардар одржа прес-конференција по повод четвртфиналниот натпревар со ПИК Сегед в четврток, но многу пообемна тема на средбата беше најавата на Сергеј Самсоненко дека ќе го напушти клубот.

Капитенот Стојанче Стоилов вели дека нивната судбина е неизвесна, но важното е дека сега тие сето тоа го ставаат на страна и се фокусираат на натпреварот со унгарскиот шампион.

Солскјер најави чистка по дебаклот

Манчестер Јунајтед доживеа дебакл денеска против Евертон од кого загуби со 0:4.

Ова беше најголемата победа на Евертон против Манчестер Јунајтед од 1984 година кога изгуби со 5:0. По овој резултат е јасно дека магијата на Оле Гунар Солскјер исчезна, откако Норвежанецот го замени Мурињо на чело на тимот пред крајот на минатата година.

Јунајтед славеше на 10 од првите 11 натпревари со него на клупата. Но , сега Јунајтед пропаѓа и загуби шест од последните осум натпревари.

Солскјер , за да ја смири својата и лутината на навивачите , најави дека од сдледната сезона голем број од фудбалерите на Јунајтед нема да играат во тимот.

Навивачите на ПАОК го запалија Солун (ВИДЕО)

Викендов во Солун владее вистинска фудбалска грозница.

Вчера клубот ПАОК го прослави 93 роденден , а по тој повод навивачите низ целиот град поставија илјадници факели , што буквално го запалија цел Солун.

Роденденската прослава денеска би можела да се претвори во уште поголемо лудило , доколку вечерва ПАОК го освои првенството , и тоа по цели 34 години.

На две кола пред крајот на првенството ПАОК има 8 бода предност пред второпласираниот Олимпијакос, кој има натпревар помалку. Денешната победа над Левадиакос , кој се подготвува за втората лига , ќе значи и освојување на првото место за ПАОК.

Натпреварот почнува во 18 часот. ПАОК бил првак на Грција во 1976 и во 1985 .

притисни ентер