Невладините организации бараат политичка одговорност за бегството на Никола Груевски

Девет Невладини организации, денеска преку соопштение, повикаа на политичка одговорност за бегството на Никола Груевски.

Тие потсетија дека побарале истрагите итно да завршат и дека Основното јавно обвинителство најавило дека предистражната постапка ќе заврши во рок од две недели и дека јавноста ќе биде информирана, што не се случило.

НВО сметаат дека е неопходно да се преземе политичка одговорност односно да следуваат оставки од министерот за внатрешни работи, директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање и директорот на Агенцијата за разузнавање.

– Понесувањето политичка одговорност за случајот со бегството на Груевски е единствениот начин власта да покаже дека има сериозна намера да се бори против културата на неказнивост, која – да не заборавиме – беше главна карактеристика на поранешната власт особено кога стануваше збор за највисоките функционери, се наведува во соопштението на невладините организации. /МИА

Дуел Пендаровски-Сиљановска во „Само вистина“ на 2 мај!

По дуелот на деценијата меѓу Заев и Мицкоски, Канал 5 со гордост соопштува дека ќе биде домаќин и на ТВ дуелот на кандидатите за претседател што влегоа во вториот круг, Стево Пендаровски и Гордана Сиљановска Давкова.

Соочувањето ќе биде во живо во емисијата „Само вистина“ на 2 мај, четврток, со почеток во 18.45, на само еден ден од изборниот молк и 3 дена пред одлучувачкото гласање закажано за 5 мај...

И Сиљановска-Давкова и Пендаровски одговорија позитивно на поканата, па очекуваме во духот на демократските вредности, преку јавен судир на идеите и концептите на двајцата, да овозможиме граѓаните полесно да донесат одлука на кого ќе му ја дадат поддршката да биде на чело на државата во следните 5 години..

Концептот ќе биде идентичен со дуелот на Заев и Мицкоски... , ќе трае 100 минути, со ограничување на одговорите на прашањата во траење од2 минути, како и можност за размена на реплики и контрареплики..Двајцата гости ќе добијат прашања на актуелни теми на кои граѓаните очекуваат одговори, а и самите ќе имаат можност да отворат по една тема..

И во ова соочување, тим на новинари на Канал 5 ќе врши т.н. Проверка на фактите, со која ќе ја утврдуваме точноста на податоците што како аргументи ќе ги користат кандидатите..

Саудиска Арабија им ги отсече главите на 37 терористи , еден е распнат

Триесет и седум Саудијци се егзекутирани во Саудиска Арабија , откако се осудени за тероризам , соопшти министерството за внатрешни работи.

Егзекуциите се извршени во пет покраини и тоа во главниот град Ријад, во свертите градови Мека и Медина , во сунитскиот регион ал- Касим и во источниот дел каде живее шиитско население.

Тие се прогласени за виновни поради усвојување на екстремистичко – терористичката идеологија. Во Саудиска Арабија смртните казни се извршуваат со отсекување на главите , но министерството нагласи дека еден од терористите бил распнат , зашто станува за лице осудено за многу тешки злосторства.

Претходно , во државата во јануари 2016 година беа егзекутирани 47 терористи.

Масовен погреб во Шри Ланка – ИД ја презеде одговорноста за масакрот (ВИДЕО)

Исламската држава ја презеде одговорноста за терористичките напади во кои загинаа 321 лица во Велигденскиот масакр.

Нема докази дека токму тие се организатори на масакрот , а инфорамцијата ја објави нивниот сајт Амак. Според министерот за одбрана на Шри Ланка , нападот е одмазда за терориастичкиот напад во Крајстчрч , на Нов Зеланд. За нападот се опдговорни две исламистички групи , National Thawheed Jama'ath (NTJ) и  Jammiyathul Millathu Ibrahim.

Бројот на жртвите достигна 321 , а меѓу нив има 45 деца. Над 500 лица со тешки повреди сеуште се во болниците во Коломбо. Во земјата е прогласен ден на жалост , како и вонредна состојба .

На 35 километри од главниот град , во близина на црквата каде беше извршен еден од нападите, беше одржан и масовен погреб за загинатите.  

притисни ентер