Ракометарите немоќни во дуелот со Хрватска за прв пораз на Светското првенство

Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Хрватска со 31-22  и го претрпе првиот пораз на светското првенство што се игра во Германија и Данска.

Покрај поразот, Македонија ги задржува шансите за пласман во вториот круг натпревари на мундијалот за што е потребна една победа во двата преостанати натпревари во групата со Шпанија и Исланд.

притисни ентер