Законот за спречување корупција следната недела во собраниска процедура

Најголем дел од барањата на ВМРО-ДПМНЕ кои се однесуваат на новиот закон за спречување на корупцијата и официјално се неприфатливи за владата.

 Од министерството за правда брифираат дека преложените амандмани од опозициската партија имаат за цел и во иднина комисијата која ќе се бори против широко распространетата корупција да биде практично со врзани раце, а посебно кога ќе треба да открива и спречува корупција во политичките партии. Од правда велат дека со новиот закон антикорупционерите ќе имаат повеќе овластувања да се занимаваат и со имотот на функционерите, нешто што според нив им пречи на ВМРО-ДПМНЕ, која досега поднесе вкупно 27 амандмани.

Дополнително не е прифатливо барањето или амандманот  да не може секој да поднесува пријава за корупција. Власта е на став дека тоа мора да биде така, а за ова добиле позитивно мислење и од Европската комисија. Ако се прифатат овие амандманите и нова комисија нема да може ефикасно да се бори против оваа појава, сметаат од владата.

Од правда велат дека законот е веќе одобрен од Европската комисија, па поради тоа во собранието е пратен со европско знаменце и на него се гледа како на усогласување на нашето законодавство со европското.

Другата причина зошто европско знаменце и практична. Имано, со тоа, од владата се надеваат дека повеќе нема да може да се одолговлекува неговото носење и ќе биде реално да се фати рокот, имајќи во предвид дека се ближат претседателски избори, а би било ризично  тие  да се организираат без комисија која ќе треба да се бори и против корупцијата во самите партии, односно кој и како ги финансира.

Од правда се надеваат дека доколку има услови, новиот закон за ќе влезе во собраниска процедура во понеделник или вторник и земјава после речиси една година ќе добие комисија за борба против корупцијата.

Заев: Над 200 функционери ќе бидат сменети, процесот ќе заврши на почетокот на јули

Над 200 лица ќе опфати најавената „метла" на премиерот Зоран Заев.

Покрај министрите, за кои веќе утре Собранието треба да ги разреши и да гласа за новите предлози на премиерот, ќе опфати заменици министри, директори на централно ниво, членови на управни одбори, надзорни одбори, директори на локално ниво…

Ова го најави премиерот Зоран Заев, кој оценува дека доволни се промените во министерските места во Владата и дека се продолжува со промените по вертикала, а очекува целиот процес да заврши на почетокот на јули.

– Голем дел од незадоволствоот беше концентрирано кон високи функционери кои ги нарекуваа и локални шерифи. Дел се политички функционери од СДСМ, каде се завршија големи промени, почнувајќи од најниско ниво, односно  претседатели на општинските организации, извршниот одбор, централниот извршен одбор, дел од потпретседателите се нови каде сме во финална фаза, директорските места се тие каде што допираат граѓаните и секако од министерските места и дел од заменичките министерски места, што ќе се случат во периодот што претстои. Јасно ја доловив пораката од граѓаните каде тоа лежи незадоволството и секако дадов шанса на одредени министри кои имаат поголем капацитет и можат да го покажат. Верувам дека успешно го завршуваме тој процес. На самиот крај ќе ги очекуваме и  следните решенија што ќе се случат на директорски места на централно ниво, во делот на управни одбор, надзорни одбори, на подрачните единици, директорски места на локално ниво. Комплетно ќе се работи за севкупна политичка и општествена промена на повеќе од 200 луѓе, рече премиерот.

Иванка Василевска и Мирче Адамчевски во „Само вистина“

Вечерва гости во „Само вистина“ беа Иванка Василевска и Мирче Адамчевски.

Во врска со владината „чистка“, нема втора шанса за прв впечаток, а првиот впечаток кој владата на Заев го покажа овие две години е апсолутно негативен, смета Василевска.
Реконструкцијата не најави ништо значајно и спектакуларно, еве не знам ни дали е добра смената на министерот за финансии Тевдовски бидејќи никој не ја знае причината за тоа, вели Адамчевски.

Договорот со Бугарија беше 90% спакуван од ВМРО-ДПМНЕ но се судривме со националните интереси и не се дозволија никакви отстапки, а за договорот со Грција пречеше содржината на текстот, објаснува Василевска.
Празни се зборовите дека Бугарија може да ни стави вето за во ЕУ, ќе си ја свиткаат опашката и ќе направат така како што ќе им каже САД, дециден е Адамчевски.

Во ситуацијата во која што е не би излегла сега власта да преземе ризик и да излезе на предвремени парламентарни избори на кои сигурно би била поразена, вели Василевска.
Чисти шпекулации беа најавите дека реконструкцијата е некаков предвесник за предвремени избори, ќе се оди директно на редовни, заклучува Адамчевски.

Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само вистина“ овде.

Германија покренаа обвинение против неонацистичка терористичка група

Главното државно обвинителство во Карлсруе денеска потврди покренување на обвинение против осуммина припадници на десничарската терористичка организација ,,Револуција Хемниц” .

Tие се обвинети за обид за урривањер на уставниот поредок на Германија. Конкретно , осуммината се обвинети сдека среде немирите во источногерманскиот град Хемниц , каде демонстрираа илјадници против мигрантите , кои убија маж на прослава, тие повикувале на воспоставување нов поредок во Германија.

Обвинетите повикувале преку комуникациската група Телеграм на формирање нов поредок со крајно десничарска идеологија. Од почетокот на октомври обвинетите се во притвор , а мнеѓу нив се лидерите на крајно десничарската групација од овој град.

До сега истрагата не утврди како и зошто беше убиен Германецот , кој наводно минатата година на прослава на денот на градот бил избоден со нож од страна на група мигранти од Ирак и Сирија.

притисни ентер