Фото: Салма Хаек гордо објавува фотки од плажа

„Жешката“ латиноамериканка Салма Хаек има 52 години и е годна на својот изглед во шестата деценија од животот.

Мексиканската актерка тоа го докажа и со објавување на фотографии на својот профил на Инстаграм. Салма со сопругот и децата новогодишните и божиќни празници ги мина на егзотичните Кариби, од каде објави неколку фотографии од плажа.

Атрактивната актерка  е облечена во костим за капење од еден дел кој совршено и прилега на нејзината складна фигура, која успева да ја одржува и денеска.

Едноделниот костим одлично ги истакнува нејзините атрибути, но Салма е една од ретките дами која отворено зборува за своето достоинствено стареење.

„Имам повеќе од 50 години, зошто треба да изгледам добро? Веќе го имам својот маж, но не сакам за го загубам. Најлошиот дел од стареењето се очите. Не мислам на борите, туку на самите очи. Сега веќе не можам да читам без очила, изјавила салма во една прилика.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Listening to the song of water 🌊. Escuchando la canción Del Mar. #meditation #ocean #mar

A post shared by Salma Hayek Pinault (@salmahayek) on

Најмоќниот и најбрзиот автомобил на Форд - Shelby GT500 (видео)

Форд во оваа првата половина на јануари на саемот за автомобили во Детроит го претстави најмоќниот и најбрзиот сериски автомобил Мустанг.

Како што изјавуваат од Форд, за погонот на овој автомобил употребен е 5.2 литарски V8 со компресор, а моторот произведува повеќе од 700 коњски сили.

Според фабричките податоци, Shelby GT500 е во состојба од место до 96 километри на час да забрза за само околу 3 секунди, додека 400 метри поминува за нешто помалку од 11 секунди.

Форд ја најави продажбата на овој монструозен Мустанг на почетокот на оваа есен.

Викендов целосно затемнување на месечината и феномен на ,, Супер Месечина“

Викендов ќе се случи многу редок феномен од една страна на целосно затемнување на Месечината а од друга, на Супер Месечина.

- Американскиот астрофизичар Патрик Хартиган изјави дека тоа ќе биде интересно бидејќи ќе се случи и Супер Месечина и целосно затемнување на месечината додавајќи дека затемнувањето ќе трае многу долго, околу еден час.

Затемнувањето ќе почне в недела вечерта или в понеделник рано наутро во зависност од тоа на кој дел од земјата ќе се набљудува овој феномен.

Феноменот ќе може да се види  во северна и Јужна Америка, на Гренланд, Исланд, Ирска, Велика Британија, Норвешка, Шведска, Португалија, но и на брегот на Франција и Шпанија.

Другиот дел од Европа ќе има само делумен поглед.

Наредното целосно затемнување на Месечината се предвидува за мај 2021 година.

Актерката Бети Вајт го прослави 97. роденден играјќи покер

Комичарката Бети Вајт го прославии 97. роденден со торта и играјќи покер со пријателите.

Вајт, која е најпозната по  улогата Роуз Нуланд во серијата „Златни девојки“, снима и денес филмови и реклами.

Таа е запишана во Гинисовата книга на рекорди како жена со најдолга телевизиска кариера во историјата.

Вајт на прашањето на што се должи нејзината долговечноста и виталноста одговори – „на вотка и хот дог“.

притисни ентер