Кинеска сонда слета на темната страна на Месечината – ги испрати и првите фотографии

Кинеската сонда денеска успешно слета на „темната“ страна на Месечината, објавија државните медиуми, поздравувајќи го ова историско слетување како важен чекор за кинеската вселенска програма.

Со тоа, Кина стана првата земја која постави сонда на страната на Месечината која од Земјата никогаш не е видлива и ја нарекуваме „темна“, иако и таа е еднакво осветлена како и страната што ја гледаме од Земјата. Кинеската телевизија објави дека роботското летало „Чанг’е-4“, без екипаж, а кое беше лансирано во декември, слетало во 2:26 часот по ГМТ и ги испрати првите фотографии на кои се гледа површината на Месечината.

И претходно вселенските летала ја гледале „темната“ страна на Месечината, но никогаш не слетале.

Сондата слетала на претходно утврдено место, откако кон средината на декември влегла во орбитата на Месечината. Задача на сондата вклучува геолошки и биолошки истражувања. Сите досегашни мисии ја истражуваа страната на Месечината свртена кон Земјата.

 

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер