До сега невидени фотографии од Плутон (ФОТО)

НАСА утре ќе одржи прес конференција на која ќе изнесе детали во врска со мисијата на леталото ,,Нови хоризонти” , кое патува зад Плутон , најдалеку во Сончевиот систем.

Од ноќеска на полноќ почна бавното праќање на фотографиите од просторите зад Плутон , од светот на мразот , кој човечкото око до сега не го видело. Доколку трите сателити ги добиваат паралелно податоците без проблем , тогаш навистина ќе има што да се види на прес конференцијата на НАСА.

Мисијата почна пред 20 тина години , кога серија не ммогу скапи летала биле пратени во вселената за да истражуваат одделни делови на Сончевиот систем.

Во 2002 и 2003 американскиот Конгрес одобри пари за џуџестата планета Плутон , така што леталото ја искористи позицијата на Сатурн за да се приближи кон Плутон за период пократок за неколку години.

Леталото тргна на пат кон Плутон на 19 јануари 2006 со огромно забрзување , така што до Месечината стигна за само девет часа , додека на другите летала им биле потребни најмалку три дена.

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер