Иванов ги посети војниците на касарната „Чеде Филипоски -Даме" во Кичево

Претседателот и врховен командант на вооружените сили на АРМ, Ѓорге Иванов придружуван од началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски ги посети припадниците на АРМ во касарната „Чеде Филипоски -Даме" во Кичево. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Во Русија над 6,5 илјади новозаразени со коронавирус

Русија објави нови податоци за бројот на починати и нови случаи на коронавирус.

Денеска се пријавени 6.760 нови случаи, со што е надминат бројот на 660.000 случаи на инфекција од почетокот на пандемијата. Сега тој број е 661.165.

Во изминатите 24 часа починале 147 лица, односно од почетокот на пандемијата во Русија, 9.683 лица починале како резултат на „ковид-19“, пренесува Ројтерс.

Инаку, Русите денеска ја отворија вратата на претседателот Владимир Путин да остане на власт до 2036 година со гласање на вчерашниот референдум со големо мнозинство за пакетот реформи што ќе му овозможат да се кандидира за претседател уште двапати, додека критичарите предупредуваат дека исходот на референдумот е фалсификуван.

Официјалните резултати, откако беа преброени повеќе од 90 проценти од гласовите, покажуваат дека поранешниот функционер на КГБ, кој владее со Русија повеќе од две децении како претседател или премиер, лесно го добил правото да се кандидира за уште два претседателски мандати. Тоа значи дека тој може да остане претседател повеќе од 16 години.

Централната изборна комисија соопшти дека скоро 78% од избирачите ги поддржуваат предложените уставни измени, а 21% гласале против. Лидерот на Комисијата, Ела Памфилова, рече дека гласањето е транспарентно и официјалните претставници направија се што можат за да се осигурат дека се одвивало правилно.

65 проценти од гласачкото тело излегоа на гласање, рекоа изборните функционери.

Херој спаси три животи на автопат во Кина (ВИДЕО)

Херој спаси три животи на автопат во Кина.Несреќата се случила на прометен дел од автопат и според информациите, освен материјална штета нама повредени.

Според снимките тројца патници, двајца мажи и една жена, избегнаа сигурна смрт благодарејќи на човекот кој застана да помогне на превртеното возило што го затекна на патот во кинескиот град Чунчанг.

Имено, несреќата се случи кога комбето со патниците од неутврдени причини се излизга и заврши во банкината. Од долната страна на возилото, на местото каде што се наоѓа резервоарот, се запали оган, а патниците иако се обидуваа да го напуштат возилото не можеа тоа да го направат поради оштетената врата.Човекот го искши предниот прозор на автомобилот, и патниците излегоа и се спасија.

Преговарачката рамка за Македонија е предадена во Советот на ЕУ, јазикот останува Македонски

Преговарачката рамка на Македонија  синоќа е дистрибуирана до земјите членки на Европската Унија соопштија од Европската Комисија во Брисел.

Во неа се утврдени упатствата и принципите за пристапните преговори на земјава со Унијата.

Македонија ќе мора да го преведе заедничкото европско право на Македонски пред официјалното зачленување во Европската Унија, пишува, , во Предлог-преговарачката рамка за земјава.

Во Предлог-преговарачката рамка за Македонија, одредницата што се користи за именување на јазикот е – Македонски, без никакви дополнителни објаснувања или фусноти.

Ова се смета за чин на официјално признавање на Македонскиот јазик на ниво на ЕУ и негова промоција во еден од официјалните јазици на Европската Унија во иднина.

притисни ентер