Google ќе вложи милијарда долари за седиштето во Њујорк (ВИДЕО)

Компанијата Google ќе вложи над милијарда долари во своето седиште во Њујорк , објави компанијата на својот блог.

Планот на Google за проширување е најавен , откако и компанијата Amazon најави слична инвестиција во Њујорк. Новото седиште ќе се изгради на 158 000 квадратни метри и ќе има две згради на улицата Хадсон , како и деловен центар на Менхетн на Вашингтон Стрит.

Во новото седиште  на Google ќе биде сместен маркетиншкиот оддел за продажба.

Се очекува двете згради на улицата Хадсон да бидат завршени во 2020, а деловниот простор на Менхетн во 2022 година.

Моментално во седиштето на Google во Њујорк има над 7 000 вработени , а со проширувањето се очекува бројот да се зголеми повеќе од двојно.

Се ожени српскиот принц Душан Караѓорѓевиќ (ВИДЕО)

Денеска се венча принцот Душан Караѓорѓевиќ со неговата долгогодишна девојка Валерија Демузио.

Црковната венчавка се одржа во Опленац , во црквата Свети Ѓорѓе. Принциот Душан и принцезата Валерија се во врска четири години , а во 2018 имаа венчавка пред матичар во Њујорк , каде што живеат.

Заедно решиле да направат и црковна венчавка во Србија и тоа во црквата во која се женеле неговите предци во Опленац.

Кум на свадбата беше најдобиот пријател на српскиот принц Александер Сануи.

Златната палма 2019 за филмот „Паразит" на јужнокорејскиот режисер Бонг Џон-ху (ВИДЕО)

Златната палма на овогодинашниот Кански филмски фестивал ја доби филмот „Паразит" на јужнокорејскиот режисер Бонг Џон-ху.

Златната палма ја додели француската актерка Катрин Денев, заедно со претседателот на жирито Алехандро Гонзалес Ињариту.

Големата награда на Канскиот филмски фестивал, пак, беше доделена на филмот Атлантик на Мати Диоп.

Наградата за најдобар актер на Фестивалот во Кан ја доби Антонио Бандерас, за неговата улога во Додор и Глорија на Педро Алмодовар.

Филмот Бедници, на Ла Ли и Клебер Мендонса Филихо и Жулиано Дорнелес ја понесе наградата на жирито на Фестивалот, а Златната камера во 2019 оди во рацете на Цезар Дијаз за Нашите мајки.

Дефиле на ѕвездите во Кан на премиерата на филмот ,,Сибил” (ВИДЕО)

Оливија Kулпо им се приклучи на другите ѕвезди на црвениот килим на премиерата на ,,Сибил” на последниот ден од Филмскиот фестивал во Кан.

Оливија Кулпо ја прикажа својата неверојатна фигура во бел фустан од  тантела на синоќешната премиера.

На неа беше и 27- годишната Мис на САД, потоа Мила Јовович и другите филмски ѕвезди и старлети.

На премиерата на една од актерките и се одврзаа сандалите, па за малку ќе паднеше на скалилата среде црвениот тепих, додека старлетите го искористија присуството на бројните фоторепортери за да ги покажат најновите модни креации.

притисни ентер