Шокантно, првата сопруга на Тито имала само 14 години

Првата сопруга на  доживотниот претседател на СФР Југославија Јосип Броз Тито имала само 14 годни, тие се венчале кога таа  била во поодмината бременост!!

Тито бил во Русија  во заробеништво на царската руска војска за врема на Првата светска војна. Како војник на Австроунгарија Тито во 1915 година бил тешко ранет на источниот фронт. Заздравувањето му траело околу една година во тој период во Омск ја запознал младата Пелагија.

Првата сопруга на Тито била исклучителен убава жена. Тоа е Русинката Пелагија Денисова Белоусова – Полка со која Јосип Броз стапил во брак во Сибир.

Она што во денешно време би било  во најмала рака чудно е фактот што убавата Пелагија кога го кажала судбинското „ДА„ имала само 14 години.

Полка или Пелагија која е родена во 1904 година во селско семејство  кога се вљубила во Тито имала само 13 години, и била 11 години помлада од Јосип Броз.

Наклонетоста кон млади жени Тито ја задржал во текот на целиот живот.

Во 1918 година Полска станала официјална сопруга на Јоспип Броз  и по неколку години тие двајца се преселиле во Југославија.

-Тоа биле тешки времиња за младата фамилија. Мајката на Јосип , Марија починала од шпански грип, а неговиот татко Фрањо почнал на пие, .Од петте деца која Полка му ги родила на Тито  жив останал само синот Жарко роден во 1924 година, раскажал Миро Симчиќ, авторот на книгата „Тито без маска“.

Во средината на дваесеттите години на минатиот век Полка и Жарко се преселиле во Загреб. Убавата Русинка  била домаќинка а подоцна се вработила како продавачка . Тие живееле во голема сиромаштија.

Во 1926 година Полка и пристапила на Комунистичката партија на Југославија, една година подоцна се запознала со пријателот на Тито Мирослав Крлежа. Таа учествувала и на повеќе демонстрации, по кој била и уапсена. 

Јосип потоа станал професионален револуционер и се повеќе се занимавал со политика поради што во 1928 година и бил уапсен и осуден на затвор во траење од 6 години.

Полка кога сфатила дека сопругот Јосип  ќе заврши во долгогодишен затвор одлучила да се врати во Советскиот Сојуз во што многу и помогнал пријателот на Тито , познатиот писател Мирослав Крлежа.

 По враќањето дома Полка побарала и развод од Јосип, Тие двајца официјално се развеле по излегувањето на Тито од затвор и  неговото доаѓање во Русија во 1936 година.

Првата сопруга на Јосип Броз Тито , Пелагија  починала во Москва во 1967 година каде била и погребана.

На силикони потрошила повеќе од 87 илјади евра, па завршила на операција

Манекенката Боби Билард (43), на операции за зголемување на градите потрошила повеќе од 87 илјади евра.

Како што пренесува британскиот „Дејли Меил“, американската манекенка ставала силикони дури девет пати, а потоа завршила на операција за остранување, откако како што изјавила, имала проблеми со здравјето.

„Се чувствував како да имам отрови во своето тело. После две децении силикони во градите, мислам дека моето тело се одлучи да рече: „Сега е доста“ – изјавила Билард која првото зголемување на градите го направила на 18 години.

Со години се борела со здравствените проблеми, посебно со болките во вратот и грбот.

„Воопшто немав енергија, имав подочници, хронични болки во вратот и грбот, не мислев дека силиконите би можеле да бидат виновни за мојата лоша здравствена состојба“ – признала потресената манекенка која за помош им се обратила на корисниците на социјалните мрежи.

Дури таму сфатила за што станува збор и дека всушност имплантите се причината за нејзината лоша состојба.

„Потрошив повеќе од 87 илјади евра на силиконски гради за да изгледам подобро. Бев модел и од мене се очекуваше да изгледам добро, бев под голем притисок на околината“ – открила Билард.

Таа веднаш после отстранувањето на силиконите се чувствувала многу подобро.

„За прв пат после подолго време сум среќна и здрава“ – изјавила Боби за британскиот „Дејли Меил“.

Потресни сведоштва на жени: Ги купуваат, а потоа ги силуваат додека не забременат

Властите во Бурма и Кина замижуваат на трговијата со жени од народот Качин во Мјанмар, кои се пренесуваат преку граница, ги продаваат на мажите во Кина, каде постојано ги силуваат додека не останат бремени, пишува „Гардијан“.

На некои жени им е дозволено да се вратат дома откако ќе родат деца, но се присилени да ги остават децата, според извештаите на „Хјуман Рајтс Воч“ (HRW).

„Родив дете, а после една година Кинезот ми даде избор. Добив дозвола да одам дома, но без бебето“ – изјавила една од жените кои се продадени.

Во Кина бројот на жени е драстично опаднат од 1987 година, истражувачите наведуваат дека факторите како абортусот во зависност од полот на детето, инфантицидот и занемарувањето на новородените девојчиња значи дека во Кина има 30 до 40 милиони “исчезнати“ жени, кои денеска би требало да бидат живи, а не се.

Оттука многумина мажи денес не можат да најдат жени, па ги купуваат од околните сиромашни земји.

Жените од народот Качин од Мјанмар, ги криумчарат нивните семејства и роднини, пријатели и други луѓе на кои тие им веруваат. Често им се нуди работа во Кина, а дури откако ќе ја преминат границата сфаќаат дека се продадени како сексуални робови.

„Мене ме убеди мојата тетка“ – изјавила една жена која била продадена кога имала 17 години. HRW во периодот од три години разговарал со околу 40 жртви кои успеале да побегнат или им било дозволено да заминат без децата.

Владата на Мјанмар во 2017 година забележала 226 вакви случаи, но експертите сметаат дека таа бројка е далеку поголема.

Жените кои ги продаваат во Кина не само што не добиваат поддршка како жртви, туку заминуваат и во затвор поради кршењето на миграциските закони.

Во извештајот на HRW се наведува дека мјанмарските власти во неколку наврати ги уапсиле само оние кои во Мјамнар ги продавале жените, додека кинеската полиција не привела никого од оние кои ги купувале “невестите“ и ги злоставувале.

„Време е за акција.... за крај на туберкулозата", 24 март Светскиот ден на туберкулозата

 Под мотото „Време е за акција.... за крај на туберкулозата" ЈЗУ Институт за белодробни заболувања и Националниот координативен механизам со поддршка на Министерството за здравство же го одбележат 24 март, Светскиот ден на туберкулозата.

Во рамки на одбележувањето на денот, утре ќе се одржи тркалезна маса на која ќе се обратат и дискутираат експерти за туберкулоза и претставници од граѓанскиот сектор кои директно работат со оваа проблематика и даваат свој придонес во превенција и елиминација на туберкулозата.

Доктори од Институт за белодробни заболувања и туберкулоза ќе говорат за „Туберкулозата во Македонија, состојби и предизвици", „Одржливост на превентивната програма за туберкулоза 2019 година" како за туберкулозата на глобално ниво. /МИА

притисни ентер