Патник се соочува со 11 години затвор , зашто нападнал сопатничка во авион

Патник се соочува со затворска казна , откако нападнал заспана девојка , која седела до него во авион на релација Лас Вегас – Детроит.

Индиецот Праба Камамурти може да биде осуден на 11 години затвор , доколку судот пресуди во корист на неговата сопатничка. Таа спиела во авионот и кога наеднаш се разбудила , во шок забележала дека раката на Индиецот  е во нејзините гаќички.

Ситуацијата да биде побизарна , тој седел на средното седиште во авионот , а од другата страна до енго седела сопругата. Но , тоа не го спречило да ја нападне заспаната девојка. Додека 22 годишната девојка спиела , тој и ја иткопчал кошулата и потоа и ја ставил раката во гаќичките.

Девојката наеднаш скокнала и го пријавила напасникот кај персоналот на авионот. По слетувањето , напаѓачот е приведен и против него ќе биде покренато обвинение.

Тој пред полицијата се бранел со приказна дека се напил таблета и дека кога се разбудил се сеќава дека  главата на девојката била на неговото колено.

Адвокатите на Индиецот работат на тоа тој да добие казна затвор помала од десет години , зашто неговата приказна била разоткриена дека е лажна.

Најмоќниот и најбрзиот автомобил на Форд - Shelby GT500 (видео)

Форд во оваа првата половина на јануари на саемот за автомобили во Детроит го претстави најмоќниот и најбрзиот сериски автомобил Мустанг.

Како што изјавуваат од Форд, за погонот на овој автомобил употребен е 5.2 литарски V8 со компресор, а моторот произведува повеќе од 700 коњски сили.

Според фабричките податоци, Shelby GT500 е во состојба од место до 96 километри на час да забрза за само околу 3 секунди, додека 400 метри поминува за нешто помалку од 11 секунди.

Форд ја најави продажбата на овој монструозен Мустанг на почетокот на оваа есен.

Викендов целосно затемнување на месечината и феномен на ,, Супер Месечина“

Викендов ќе се случи многу редок феномен од една страна на целосно затемнување на Месечината а од друга, на Супер Месечина.

- Американскиот астрофизичар Патрик Хартиган изјави дека тоа ќе биде интересно бидејќи ќе се случи и Супер Месечина и целосно затемнување на месечината додавајќи дека затемнувањето ќе трае многу долго, околу еден час.

Затемнувањето ќе почне в недела вечерта или в понеделник рано наутро во зависност од тоа на кој дел од земјата ќе се набљудува овој феномен.

Феноменот ќе може да се види  во северна и Јужна Америка, на Гренланд, Исланд, Ирска, Велика Британија, Норвешка, Шведска, Португалија, но и на брегот на Франција и Шпанија.

Другиот дел од Европа ќе има само делумен поглед.

Наредното целосно затемнување на Месечината се предвидува за мај 2021 година.

Актерката Бети Вајт го прослави 97. роденден играјќи покер

Комичарката Бети Вајт го прославии 97. роденден со торта и играјќи покер со пријателите.

Вајт, која е најпозната по  улогата Роуз Нуланд во серијата „Златни девојки“, снима и денес филмови и реклами.

Таа е запишана во Гинисовата книга на рекорди како жена со најдолга телевизиска кариера во историјата.

Вајт на прашањето на што се должи нејзината долговечноста и виталноста одговори – „на вотка и хот дог“.

притисни ентер