Дебата за состојбата со црквата „Свети Ѓорѓи" во Курбиново

Да се обезбедат повеќе финансиски средства за заштита на црквата „Свети Ѓорѓи" во село Курбиново за наредната година, како и инфраструктурни услови за пристап до објектот.

 Ова беше заклучокот од денешната трибина „Актуелната состојба со црквата Св. Ѓорѓи во Курбиново, репрезент на светското културно наследство од Република Македонија" што се одржа во општина Ресен во организација на локалната самоуправа и Завод и музеј – Битола.

Храмот, како што појасни за МИА Ристо Палигора советник конзерватор во НУ Завод и музеј – Битола, е ставен под времен заштитен кров, бидејќи прокиснувала, а влагата го уништила фрескоживописот.

-Црквата е ставена под времен заштитен кров, бидејќи силно интензивно прокиснуваше имаше голема концентрација на влага во ѕидните платна и структурата на ѕидовите и тоа негативно се одразуваше врз фрескосликарството со голема концентрација на соли, кои ја уништуваа структурата на пигментите од кои е создадено сликарството, истакна Палигора.

Со поставување на времениот кров, додаде, спречено е интензивното влажнење на ѕидовите. Сушењето на ѕидовите е процес, кој трае неколку години за да се обезбедат оптимални услови за егзистирање на фреските.

-Најголемите оштетувања на фрескосликарството настануваат од капиларната влага која доаѓа од земјата и од атмосферката која е резултат на лошиот кров и директно продира врз вреските. Од тие причини изминатите години изигубено е околу 40 отсто од сликарството на црквата, вели конзерваторот.

Во блиска иднина, смета дека, црквата треба конструктивно да се зајакне, бидејќи низ годините со земјотресите попуштил објектот, кој е стар над 800 години. Поради недоволно финансиски средства годинава имало стагнација на работите.

– Имавме предвидено дополнителни истражувачки работи, кои требаше да ги завршиме и да го комплетираме проектот за конструктивна консолидација и конзервација на црквата. Во текот на наредната година да се обезбедат услови пред се финансиски и да се почне со работите на почетокот на градежната сезона, за да имаме успешни резултати, рече Палигора.

Присутните ги поздрави градоначалникот на општина Ресен Живко Гошаревски, кој забележа дека црквата „Свети Ѓорѓи" претставува светско културно наследство, своевидно ремек дело, кое е суштинската спона во развојот на европското ликовно, архитектонско творештво.

-Уметничките пораки, духовното зрачење на светилникот во ова единствено беспрекорно цивилизациско острово, е еден од поистакнатите и препознатливи наши патокази, светлина, насока кон вистинската смисла на опстојувањето, своевиден фокус што ги спојува минатото, сегашноста и иднината во единствената точка на бесмртноста и бескрајот на нашето опстојување, на нашата мисија кон идејата, идеализмот, надежта, кон равноправното постоење во духовните трезори на светот, рече Гошаревски.

Учесниците на дебатата сметаат дека потребно е да се обезбеди и инфраструктура до црквата, каде немало струја, вода, санитарен јазол, ниту пристапен пат.

Храмот „Свети Ѓорѓи" во Курбиново е карактеристична по своето светски познато сликарство направено на многу високо и естетско ниво. Таму се наоѓа еден од најубавите сликани ансамбли од крајот на 12 век во цела Европа. Има насликано неколку ангели, а еден од нив е насликан на 50 денарката.

Во рамките на трибината беше прикажан и филмот „Црквата Св. Ѓорѓи во Курбиново – историјат, културно значење и конзервација" финансиран од Европската комисија, дел од активностите на здружението „Македонида" од Скопје. 

Отворена истрага против лице кај кое биле пронајдени марихуана и амфетамин

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 36-годишен скопјанец, осомничен дека сторил кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции .

-При претрес во домот на улица „Охридска", во кој престојувал осомничениот 36-годишен скопјанец, била пронајдена наркотична дрога – марихуана со вкупна нето тежина од 276,43 грама, како и психотропна супстанција – амфетамин со вкупна нето тежина од 486,06 грама. Освен ова, во домот биле пронајдени и полиетиленски пакувања со 29 таблети со жолта боја и втиснато лого „ТЕСЛА" кои претставуваат психотропна супстанција 3,4 метилен-диоксиметамфетамин (МДМА), како и дигитални ваги и стаклен тас со остатоци од наркотични дроги и психотропни супстанции, соопшти Јавното обвинителство.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје доставил предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, бидејќи оценил дека се исполнети законските основи  и дека постојат околности кои укажуваат на опасност осомничениот да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело.

Притворени повеќе од 120 членови на италијанската Камора

Повеќе од 120 членови на италијанската криминална организација Камора се фатени во специјална полициска операција во различни делови на Италија, пренесува Би-Би-Си.

Италијанските безбедносни сили утрово соопштија дека се притворени стотици учесници во организираната криминална група.

– Во операцијата против Камората се конфискувани имоти и други предмети во вкупна вредност од 130 милиони евра, соопшти Министерството за внатрешни работи во Рим.

Притворените членови на влијателните мафијашки кланови Контини, Милардо и Личарди се обвинети за создавање и учество во организирана криминална група, рекетирање, трговија со оружје и наркотици, перење пари и друго.

Доколку бидат прогласени за виновни, тие можат да добијат доживотни казни.

Со размена на национални искуства и пракси до поголема глобална сајбер безбедност

Сајбер нападите не познаваат национални граници и не се ограничени само во рамките на една држава.

 Затоа е неопходно споделување на искуства и пракси со останатите држави за заедничко подобрување на сајбер безбедносната инфраструктура како на национално, така и на глобално ниво.

За таа цел Министерството за информатичко општество и администрација во соработка со Меѓународна унија за телекомуникации организира тридневна работилница за сајбер безбедност, на која ќе бидат разменети искуства со романски експерти од полето на сајбер безбедноста.

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на отворањето на работилницата, посочи дека со влегувањето во НАТО и почетокот на преговорите со ЕУ нашата земја веќе станува поатрактивна мета и за сајбер напади.

– Не се само владините инситуции. Се работи за сајбер криминал. Банкарскиот и енергетскиот систем и се станува многу поатрактивно за сајбер напади од било кој што има зла намера. Затоа дефинирање на нашата критична инфраструктура не го опфаќа само државниот, туку и приватниот сектор, односно безбедноста на граѓаните. Ова што сега го организираме е сајбер одбрана на целиот наш критичен систем, изјави Манчевски.

Посочи дека Министерството работи на дефиниција на националната критична инфрастурктура по што заедно со министерствата за одбрана и за внатрешни работи, согласно акцискиот план, ќе се постави соодветната сајбер одбрана.

Романскиот државен секретар при Министерството за комуникации и информатичко општество Андерј Јонут, рече дека Романија како нов претседавач со Советот на ЕУ е особено насочена кон развој на нови напредни технологии за подобрување на сајбер безбедноста.

– Романија е особено фокусирана на развој на компјутери со високи перформанси и блок-чејн технологијата. Особено ни претставува чест можноста да ги споделиме со сите учесници на работилницата сите работи кои ги прави Романија и ЕУ на ова поле, изјави Јонут.

Според Марко Обисо од Меѓународна унија за телекомуникации виоско ниво на сајбер безбедност се постигнува преку носење соодветни политики, имплементирање на технички решеија и процеси и градење на неопходните национални капацитети.

притисни ентер