Иванов:Небулозни се тврдењата дека се планирала воена состојба на 27 април

Дали истрагата ќе стигне и до кабинетот на претседталот Иванов? Сведочењата на браќата Младеновски и на Александар Василевски Нинџа,  компромитираа двајца од неговите најблиски соработнции.

Шефот на државата Ѓорге Иванов демантира било каква вмешаност на неговиот кабинет, УБК и Генералштабот на АРМ во настаните од 27 април. Но, потврди дека генерален секретар на неговит кабинет Борис Јосифовски било во салата на осмиот кат во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ од каде, како што тврдат дел од обвинетите во своите сведочења за крвавиот четвротк,  се давале наредбите за организираниот упад во Парламентот.

Иванов уверува дека во неговиот кабиент ниту  се разговарало, ниту се размислувало за прогласување воена или вонредна состојба. Ги повика странските пртставници конкретно да посочат од која амбасада доаѓал наводниот пристиок со кој требало да бисе спречено наводното сценарио за прогласување вонредна состојба. Иванов тврди дека неговиот Кабинет е менат на лажни обвинувања подолг временски период. Вели ова е очаен обид за инволвирање на претседателскиот кабинет во настаните од 27 април.

Сите информации со кои располагале престедателскиот кабинет, УБК и Генералштабот за случувањата на 27 април, вели Иванов, биле доставени до Обвинителството. Спроед Иванов истазите кои деновиве беа дадени во судот се лажни, апелираше до надлежните институции да побараат веродостојни информации од надлежните иснтитуции. Претседателот Иванов кој по подогл временски период по обраќањето одговараше и на прашањата упатени од новинарите повори дека нема да отстапи од совоите ставови.

На границата меѓу Колумбија и Венецуела стигна американска хуманитарна помош!!

Американската војска донесе повеќе тони хуманитарна помош во колумбискиот град Кукута на границата во Венецуела.

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела.

-Ова не е првата , ниту пак последната помош, изјавил официјалниот претставник на УСАИД Марк Грин во Кукута при предавањето на помошта во овој пограничен град полн  со мигранти од Венецуела.

Претходната помош била испорачана преку комерцијални летови.

Инаку во оваа испорака имало 180 тони храна и средства за хигиена и друга роба намената за повеќе од 25 000 луѓе.

Путин и Макрон разговарале за Сирија

Претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Емануаел Макрон  разговарале преку телефон за состојбите во Сирија и Украина, соопшти Кремљ.

Рускиот претседател го информирал претседателот на Франција Макрон за договорите на самитот во Сочи на кој присуствувале државите кои го гарантираат процесот во Астана за решение на состојбата во Сирија.

Двајцата претседатели ја нагласиле потребата за промовирање на сирискиот внатрешен политички дијалог како и одржувањето на руско – францускиот контакт за Сирија, се наведува во соопштението од Кремљ, пренесе ПАСС.

За Украина, „Путин  го предупредил Макрон на антируската реторика“ на Киев во контекс на претседателските избори во март.

Средба на коалицијата предводена од СДСМ, консултации за консензуален претседателски кандидат

Во седиштето на СДСМ  се одржува работен состанок-средба на партиите од Коалицијата предводена од СДСМ којашто заеднички настапи на последните парламентарни избори.

Извршниот одбор на СДСМ го овласти претседателот на партијата, генералниот и организациониот секретар, да направи консултации со коалициските партнери како и со други парламентарни и вонпарламентарни партии, околу можностите да се дојде  до консензуален кандидат за претседател на државата, кандидат за кој што ќе застанат граѓаните.

Ова е прва средба на коалицијата предводена од СДСМ. Деновиве е предвидено консултациите да продолжат со партиите коишто се дел од владината коалиција, со парламентарни но и други партии.  

Пред седиштето на СДСМ е Ивана Стојановска.

притисни ентер