Ципрас: Верувам Русија ќе почне да ја ословува соседната земја како „Северна Македонија“

Ципрас е во посета на Москава, меѓудругото и со мисија да го убеди Путин да почне земјава да ја ословува како Северна Македонија.. Но, официјална Москава останува на ставот дека Договорот од Преспа е наметна од западот. 

Ниту по денешната средба, прва по три и пол години во Кремљ, не стана јасно дали Москва ќе отстапи од позицијата да продолжи да ја ословува земјава како Македонија, и по евентуалното стапување на сила на Преспанскиот договор. На заедничката пресконференција, Ципрас порача дека со Путин го надминале проблемот со протерувањето на руските дипломати од Атина, но не појасни дали рускиот лидер го прифаќа и Договорот за името.

-Разговаравме и за Поранешната Југословенска република Македонија. Јас му објаснив на г-нот Путин зошто Договорот од Преспа е важен и зошто нашиот сосед треба да го смени уставното име, изјави Алексис Ципрас, премиер на Грција.

Претходно, во интервју за за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон", министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, го реафирмира ставот . Уставните измени во Македонија се наметнати со уцени, поткуп и со директна вмешаност на странски дипломати, вели Лавров, потенцирајќи дека е очигледна големата и континуирана интервенција на НАТО и ЕУ во внатрешните работи на Македонија.

-Во собранието, на 19-ти октомври, со уценување и поткуп на пратеници беа наметнати уставни измени, со директна вмешаност на странски дипломати, вклучувајќи го и амбасадорот на САД што е таму. Сега се прават интензивни напори за процесот да добие конечен облик на почетокот на 2019-та. вели Лавров во интеврјуто

Русија во два наврата порача дека Преспанскиот договор на крајот ќе мора да  се најде на маса пред Советот за безбедност на Обединетите Нации, каде што и Москва има право на глас.

Се подготвува пречек за Тамара на аеродромот Скопје

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud" го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Таа треба да пристигне на Скопскиот аеродром околу 21:45 часот. Се очекува на аеродромот да ја пречекаат многубројни нејзини обожаватели.

Тамара синоќа на финалната вечер на Евровизија во текот на речиси целото гласање беше на врвот на табелата. По гласањето на стручните жирија заврши на второто место со 237 поени, зад Шведска со 239 бодови, но на крајот по пребројувањето на телевоутингот од публиката се пласираше на осмото место.

Швајцарците на референдум го прифатија новиот закон за оружје

Жителите на Швајцарија денеска на референдум ги одобрија новите антитерористички мерки на Е вропската унија, со гласање на законот за поседување на оружје.

Според проценките 67 проценти од Швајцарците го прифатиле новиот закон за оружје со кои се заоструваат мерките за поседување на оружје.

Власите ги предупредија гласачите дека со одбивање на овој закон земјата може да се доведе во позиција да биде исклучена од европските договори Шенген и Даблин, со кои е поврзана иако не е членка на Унијата.

Се проценува дека околу 2,3 милиони граѓани на Швајцарија поседуваат оружје, што е околу една третина од жителите на земјата.

Новите заострени мерки се однесуваат на полуавтоматските пушки со големи шаржери и на одредени други врсти на пушки.

Заев: Европа треба да возврати и да ја награди нашата земја

Како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев го информирал Фишер за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, како и текот на реформите во неколку клучни области.

Северна Македонија за кратко време стана модел, пример како се решаваат дури и најтешките билатерални прашања и затоа Европа треба да возврати и да ја награди нашата земја, истакна премиерот Зоран Заев на средбата со поранешниот претседател на Република Австрија, Хајнц Фишер во Виена.

Како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев го информирал Фишер за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, како и текот на реформите во неколку клучни области.

-Истовремено, на средбата беше потврдена поддршката која Република Австрија во континуитет и ја дава на нашата држава на нејзиниот пат кон интеграцијата во Европската Унија. И таа поддршка нема да изостане сe додека Северна Македонија не стане полноправна членка на ЕУ, се истакнува во соопштението.

Премиерот Заев придружуван од  вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии, Драган Тевдовски и министерот за образование и наука, Арбер Адеми, утре ќе присуствуваат на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија./МИА

притисни ентер