Почина рускиот тинејџер , кој ја спасил мајка си од насилник

Вчера почина тинејџерот Вања Крапивин, кој ја спаси мајка си од насилник , откако помина 19 месеци со тешки повреди на главата.

Вања , во обид да ја спаси мајка си , добил удар со тег по главата од насилникот , од што му бил скршен черепот. Момчето добро се опоравувало , додека пред два месеца не се разболел од грип и вчера починал.  16 годишното момче од градот Северодвинск се вратил дома од училиште и го затекнал соседот , кој се обидува да ја силува неговата мајка.

Мајката била цела во крв и се борела со насилникот и детето земало тег од 3 килограми и со него го удрил насилникот. Но, насилникот Роман Пронин набргу се опоравил од ударот и со истиот тег го удрил момчето по глава и му го скршил черепот. Соседите слушнале врисоци и притрчале. Ги нашле мајката и момчето облеани во крв и во несвест , но живи.  

Момчето по тоа девет месеци било во кома.Хирурзите отстраниле дел од неговиот мозок и черепот. Иако била избодена 27 пати со нож , мајката успеала да се опорави.  

По една година , Вања се освестил и почнал да се опоравува. Но , во октомври се разболел од грип и состојбата почнала да му се влошува.

Руските медиуми ја обвинувале мајката , која само неколку пати дошла да го посети Вања , но таа се правдала дека не можела да се соочи со момчето , бидејќи за се што се случило се обвинувала себеси.

На Евросонг 2020 ќе гостуваат дури седум поранешни победници

Домаќин на годинешниот Евровизиски натпревар е Ротердам, каде ќе настапат седум поранешни победници во финалетниот дел на најпознатото музичко натпреварување.

На сцената во Ротердам ќе биде домаќин на Џиљола Чинкети, кој победи во 1964 година за Италија со песната Non ho l'età, Холанѓанецот Лени Кухр, кој ја освои титулата во 1969 година со песната De Troubadour, и Гети Касперс, која ја донесе победата за Холандија во 1975 година.

По 34 години, на сцената ќе се најде и белгиската пејачка Сандра Ким, која победи на натпреварот за песна на Евровизија со песната J’aime La Vie , кога имаше само 13 години.

Ќе гостуваат и Ирците Пол Харингтон и Чарли Мек Гитиган со песната Rock Rock, n 'Roll Kids , победници во 1994 година и многу омилениот победник на Евровизија, Норвежанецот Александар Рибак со својата песна Fairytale. Секако, како гостин ќе се појави и минатогодишниот победник Данкан Лоренс со песната Arcade.

Потресна снимка од Сирија: татко ја научил ќеркичката да се смее кога паѓаат бомби (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се прошири снимка од Сирија, на која што е невозможно да се остане рамнодушен.

Таткото Абдула Мухамед смислил начин за да и ги олесни звуците на војната на неговата тригодишна ќеркичка Салви и смисли игра - се смее секој пат кога ќе го слушнат звукот на бомбите.

Секој пат кога ќе се слушне експлозија, тригодишното девојче започнува да се смее со својот татко. Видеото се појави на Твитер, по што беше пренесено од бројни медиуми и е гледано десетици илјади пати. Таткото и ќерката живеат во Идлиб.

"Децата страдаат од психолошки проблеми и доживуваат нервни нарушувања како резултат на бомбардирањето. Таа е дете кое не ја разбира војната и не треба ниту да ја разбира", изјави таткото за британски Телеграф.

Салма Хајек ги воодушеви фановите со фотографија од плажа (ФОТО)

Холивудската актерка Салма Хајек ги воодушеви фановите на Инстаграм со опуштено селфи од плажа.

Салма позираше со руса коса во црн бикини, а нејзиното бујно деколте привлече најголемо внимание.

„Боже мој, ако таа не е најсовршената жена во светот, не знам која е“, „Убава си“, „Каква совршена глетка“, „Каква божица си“, се восхитуваа нејзините фанови во коментарите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#minerals @alexandermcqueen #hair

A post shared by Salma Hayek Pinault (@salmahayek) on

Салма, ги изненади фановите и минатото лето со жешки снимки од плажа кои некои веднаш ги прогласија за „скандалозни“.

притисни ентер