Плевнелиев: Успехот е колективен напор

Успехот е колективен напор и дека сака луѓе кои сакат да останат на Балканот, порача поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев, на предавањето за глобализацијата, миграцијата и дигитализацијата.

,,Добро образование можете да најдете во светот, но и АУБГ е отворен да биде Америка на Балканот. Постојано на патувањата низ светот се сретнуваме со лица кои завршиле на Американскиот Универзитет во Бугарија , изјави Плевнелиев.

Во однос на идните кариери посочи дека главната цел е како да видите што се случува во светот и да направите план да се вклопите во таа иднина.

Сподејуваќи приказна за неговата средба со Гугл, Плевнелиев кажа дека компјутерите се работниот простор на денешницата, но дека по 10 години очекува човечките мозоци да бидат нашиот работен простор, бидејќи тоа што сега е ИТ сектор пред 10 години беа банките и нафтената индустрија.

– Како вие ќе успеете да се вклопите во иднината со вашите вештини. Ако сте паметни, ќе учете од минатото за полесно да се вклопите во иднината. Дали ние на Балканот ќе успееме да се вклопиме и да го пратиме светот. Иднината е во податоците. На Балканот ќе мораме да бидеме отворениза новите случувања и со вистниско образование, изјави Плевнелиев. /МИА

Ахмети: Има волја за да се постигне договор за консензуален претседателски кандидат

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за РТК по повод 11-годишнината од независноста на Косово зборува и за претседателските избори во земјата.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за РТК по повод 11-годишнината од независноста на Косово зборува и за претседателските избори во земјата, истакнувајќи дека тој ја испружи раката за соработка со албанската опозиција за заеднички кандидат Албанец, но за жал, двете опозициски партии го одбиле.

-Сега, јас ја испружив раката, но албанските  опозициски политички партии излегоа со многу навредувачки ставови  и не ја прифатија испружената рака, мене ми е жал за ова. Во понеделник ќе има средба на коалициските партнери.  Ние стоиме на нашиот принцип за претседател на државата со договор  помеѓу страните кои имаат легитимитет, значи на албанската и македонската страна. Има волја за да се постигне договор, но ова зависи од страните кои ќе се сретнат во понеделник, истакнал Ахмети. /МИА

Трамп ќе употреби вето ако Конгресот гласа против ѕидот

Претседателот на САД Доналд Трамп подготвен е за прв пат да употреби вето.

Ако Конгресот биде против неговата објава на вонредна состојба долж границата со Мексико, Трамп ќе употреби вето. Тоа за ТВ Фокс го изјавил Стивен Милер, висок советник на Трамп.

- Тој ќе ја заштити својата објава за вонредна состојба, рекол Милер на прашањето дали Трамп ќе употреби вето ако Конгресот не ја поддржи неговата одлука, пренесе АП.

Трамп вонредната состојба на границата со Мексико ја објави во петокот со желба да го избегне Конгресот за финансирањето на ѕидот кон Мексико, на што се спротивставуваат демократите и одбиваат во буџетот да бидат вклучени 5,7 милијарди долари колку што се потребни за неговото градење.

На границата меѓу Колумбија и Венецуела стигна американска хуманитарна помош!!

Американската војска донесе повеќе тони хуманитарна помош во колумбискиот град Кукута на границата во Венецуела.

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела.

-Ова не е првата , ниту пак последната помош, изјавил официјалниот претставник на УСАИД Марк Грин во Кукута при предавањето на помошта во овој пограничен град полн  со мигранти од Венецуела.

Претходната помош била испорачана преку комерцијални летови.

Инаку во оваа испорака имало 180 тони храна и средства за хигиена и друга роба намената за повеќе од 25 000 луѓе.

притисни ентер