Јован Донев и Петар Арсовски во „Само вистина“

Гости во вечерашната емисија „Само вистина“ беа Јован Донев и Петар Арсовски

Нема национално помирување, тоа е ветер и магла, не може во оваа фаза од судските процеси некој да биде амнестиран, тоа може со аболиција, видовте како тогаш реагираа,изјави Донев . Според Арсовски тешко ќе се најдат на средина, но многу е важно во процесот на помирување да се води сметка да не се наштети на правниот систем

Многу е важно во преамбулата на уставот да се цитираат одлуките на АСНОМ, објаснува Арсовски во однос на забелешките во јавната распарава, наместо  прогласот на АСНОМ сепак да стојат конститтутивните одлуки. Власта глуми јавна распарава, но не би прифатил да бидам дел од неа, јас сум против промена на името, рече Донев

Бегството на Груевски и добивањето на политички азил е шлаканица за државата, рече Донев. Не ви ја купувам таа приказна, реплицираше Арсовски.

Повеќе детали во најновото издание на „Само вистина“

На границата меѓу Колумбија и Венецуела стигна американска хуманитарна помош!!

Американската војска донесе повеќе тони хуманитарна помош во колумбискиот град Кукута на границата во Венецуела.

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела.

-Ова не е првата , ниту пак последната помош, изјавил официјалниот претставник на УСАИД Марк Грин во Кукута при предавањето на помошта во овој пограничен град полн  со мигранти од Венецуела.

Претходната помош била испорачана преку комерцијални летови.

Инаку во оваа испорака имало 180 тони храна и средства за хигиена и друга роба намената за повеќе од 25 000 луѓе.

Путин и Макрон разговарале за Сирија

Претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Емануаел Макрон  разговарале преку телефон за состојбите во Сирија и Украина, соопшти Кремљ.

Рускиот претседател го информирал претседателот на Франција Макрон за договорите на самитот во Сочи на кој присуствувале државите кои го гарантираат процесот во Астана за решение на состојбата во Сирија.

Двајцата претседатели ја нагласиле потребата за промовирање на сирискиот внатрешен политички дијалог како и одржувањето на руско – францускиот контакт за Сирија, се наведува во соопштението од Кремљ, пренесе ПАСС.

За Украина, „Путин  го предупредил Макрон на антируската реторика“ на Киев во контекс на претседателските избори во март.

Средба на коалицијата предводена од СДСМ, консултации за консензуален претседателски кандидат

Во седиштето на СДСМ  се одржува работен состанок-средба на партиите од Коалицијата предводена од СДСМ којашто заеднички настапи на последните парламентарни избори.

Извршниот одбор на СДСМ го овласти претседателот на партијата, генералниот и организациониот секретар, да направи консултации со коалициските партнери како и со други парламентарни и вонпарламентарни партии, околу можностите да се дојде  до консензуален кандидат за претседател на државата, кандидат за кој што ќе застанат граѓаните.

Ова е прва средба на коалицијата предводена од СДСМ. Деновиве е предвидено консултациите да продолжат со партиите коишто се дел од владината коалиција, со парламентарни но и други партии.  

Пред седиштето на СДСМ е Ивана Стојановска.

притисни ентер