Сочувство од претседателот Иванов по повод смртта на Љубиша Георгиевски

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати сочувство по повод смртта на Љубиша Георгиевски.

,,Со голема тага ја примив веста за смртта на нашиот режисер, писател и професор Љубиша Георгиевски. Иако немам соодветни зборови кои можат да ја опишат големината на загубата, дозволете во овие тажни мигови да изразам најискрено и најдлабоко сочувство на неговото семејство и на целата македонска јавност. Со смртта на Љубиша Георгиевски загубивме голем интелектуалец, уметник и патриот. Со своето уметничко дело остави неизбришлива трага во македонскиот театар и филм инаугурирајќи се во креативен и мислечки бард на македонската уметност и култура. Зад него останаа повеќе од 160 театарски претстави и неколку играни филмови кои ја издржаа критиката на времето. Љубиша Георгиевски со својата луцидност, творечка храброст и човечка доблест беше наша гордост и инспирација, се наведува во телеграмата со сочувство.

Воедно се додава, дека во текот на исклучително богатата политичка и дипломатска кариера мошне одговорно и креативно ги одигра своите улоги на претседател на Собранието и амбасадор во Софија и во Белград каде ревносно ги бранеше државните интереси на Република Македонија, а како член на неговиот Совет за меѓународни односи, се наведува, тој даваше мудри совети и промислувања за клучните прашања за Република Македонија.

-И преку својот уметнички и преку општествениот ангажман до крајот на својот живот, Георгиевски се бореше за македонската кауза останувајќи верен на своите вредности, ставови и убедувања.Вечно ќе сме благодарни за сè што направи за Република Македонија и за наследството кое ни го остави и кое ќе остане патоказ и светлина за идните генерации. Вечна му слава и нека почива во мир, стои во изарзите на сочувство од претседателот Иванов. 

Судскиот совет покрена постапка за Владимир Панчевски

Судскиот совет започнува постапка за да утврди дали судијата Владимир Панчевски, додека бил претседател на Кривичниот суд местел судски предмети.

Постапката е тајна па затоа советот не потврдува против кого се води и чија била иницијативата, но потврдуваат дека треба да се утврдува одговорноста на еден судија. Ако се утврди дека барањето да се утврдува одговорност на судијата е основано, ќе се формира комисија на известители.

Според извештајот на независната комисија на министерството за правда, системот АКМИС, бил злоупотребуван, па предметите се делеле на рака. Злоупотреби на системот беа констатирани и во Врховниот суд.

Трамп официјално ја почна кампањата за негов реизбор во 2020 година

Американскиот претседател Доналд Трамп официјално ја почна кампањата за негов реизбор во 2020 година изјавувајќи дека ривалската Демократска партија сакала да ја „уништи земјата“, а ги нападна, како што ги нарече, „медиумите за лажни вести“.

Тој говореше на собирот во Орландо, Флорида која често пати е клучната американска држава  за претседателските избори.

Трамп се очекува да ја добие номинацијата за претседателски кандидат на Републиканската партија.

Во истовреме се уште не е јасно кој би можело да биде кандидат на Демократската партија.

 Досега има пријавено 20 претенденти, а на анкетите води екс потпретседателот на САД Џо Бајден.

Времето денеска сончево со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, од пладневните часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 25 до 33 степени.

Во Скопје, претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне со појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи од 17 до 30 степени.

притисни ентер