Воздухот во Сараево најзагаден на светот – виновна била кебапчилница

Додека Сараево секој ден е на листата на градови со најзагаден воздух на светот , властите обвинија кебапчилница за загадувањето.

Меѓу мерките , кои од вторникот се на сила , е забраната за движење на возила низ градот , кои не ги исполнуваат минум стандардите за квалитет на воздухот.

Министерот за просторно планирање и заштита на животната средина на Кантонот Сараево , Чедомир Лукиќ , на итната седница на Собранието на Кантонот сараево , оцени дека поединечни мали жаришта се најголемите загадувачи и дека е потребно да се направи нова анализа за да се утврди процентот на загадениот воздух , кој отпаѓа на ваквите загадувачи.

На Седницата по повод резултатите од загаденоста на воздухот што ги објави американската амбасада во Сараево и според кои градот е прв во светот со најзагаден воздух – виновна е кебапчилница.

Еден од советниците наведе дека мерното место на амабасадата е поставено во близина на кебапчилница , од каде чадот се движи директно кон мерната станица и затоа се резултатите толку алармантни.

Локализиран пожарот од страна на Пинтија

Целосно е локализиран пожарот од страна на Пинтија, останува дел над населбата Усје. 

Противпожарни екипи се на терен и се работи на негово комплетно гаснење, информираат за МИА од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје.

Пожарот избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија. Зафатена беше поголема површина мешана шума.

Територијалната противпожарна единица на Град Скопје во гаснењето на пожарот доби помош и од воздух, активирани беа и авионите на Дирекцијата за заштита и спасување. Авионите направија два прелети  и фрлија вода кон Сопиште, каде се ширеше пожарот. Пожарникарите уверуваат дека нема опасност за ширење на пожарот кон Сопиште.

Во гаснењето на пожарот во Пинтија се вклучи и градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски со претставници од Општината и месното население.

Во моментов активен е само пожарот кај Обиколница Бутел, а изгаснати се пожарите во Долно Блаце и Мојанци./МИА

Во сообраќајна несреќа настрадале мајка и ќерка од Пирот

Наместо да стигнат на одмор во Грција тие настрадале во сообраќајна несреќа.

Во сообраќајната несреќа која се случила во петок изутрина во Бугарија, на магистралниот пат кон Грција се случила сообраќајна несреќа во која настрадале мајка и ќерка, додека таткото кој го управувал возилото со тешки повреди е пренесен во болница.

Како што соопштуваат бугарските медиуми, несреќата се случила откако возилото „Фиат Панда“ со пиротски регистарски таблички од непознати причини нагло свртело на другата страна од коловозната лента и направило директен судир со автобус кој се обраќал на релација Благоевград- Сапарева бања.

Семејството од Пирот на кое му се случи оваа несреќа било тргнато на годишен одмор во Грција.

Тројца мртви во инцидент меѓу навивачи во Хондурас

Тројца се убиени во инцидент меѓу навивачи пред фудбалскиот меч помеѓу Мотахуе и Олимпија на Националниот стадион во Хондурас, пишуваат локалните медиуми.

Тие пренесуваат дека навивачи на Олипија го нападнале автобусот во кој се возеле навивачи од противничкиот тим. Се слушало пукање а полицијата користела солзавец за да го сопре инцидентот. Повредени се уште тројца луѓе од скршено стакло.

притисни ентер