Американец си го искашлал целото белодробно крило и починал

Минатата недела во САД е забележан неверојатен медицински случај , пишува списанието New England Journal of Medicine.

Во болница во Сан Франциско бил донесен 36 годишен маж со симптоми на срцев напад, кој се влошувал. Бил примен на интензивна нега , а поради тоа што имал вграден пејсмејкер , му бил определен посебен третман со вклучен уред за помош во случај да му запре срцето. Исто така му дале и лекарства против згрутчување на крвта , кои се вообичаени за ваков третман.

Ноќта , наеднаш мажот имал силен напад на кашлање , толку силно што го искашлал десното бронхијално стебло . Целото десно бронхијално крило се нашло пред вчудоневидените доктори.

Веднаш потоа мажот бил приклучен на вештачко дишење , но бидејќи состојбата му се смирила , бил исклучен од машината и почнал самостојно да дише. Но , само по една недела од искажлувањето на белодробното крило , мажот ненадејно починал , како последица на компликации поврзани со срцевиот напад.

Фото: Кајли Џенер гола крај базенче

Најмладата милијардерка на светот според магазинот „Форбс“ Кајли Џенер откако беше прогласена за втората најдобро платена ѕвезда во 2018 година одлучи да се почести со одмор од сништата.

Кајли со ќерката Сторми и најдобрата пријателка Анастасија Караниколау летува во тропски рај.

Иако не открива каде точно летува Кајли своите фанови на социјалните мрежи редовно ги воодушевува со снимки од кристалното сино море, коктели, провокативни фотки...

Една фотографија објавена на Инстаграм предизвика лавина од реакции меѓу нејзините фанови. Веднаш по пристегнувањето во хотелот Кајли објавила фотка на која е целосно гола.

На провокативната фотографија Кајли носи само огромен шешир ској и го крие лицето, најинтимните места сама ги покрила со рацете. За само еден ден фотката добила повеќе од 10 милиони лајкови.

Прилеп подготвен за Пивофест

По низата контроверзии,откажување од официјални настапи на Тамара Тодевска и Нови Фосили како и подметната бомба кашикара пред една недела Прилеп подготвено го дочекува почетокот на годинашниов фестивал на пивото и скарата Пивофест.

Организаторите и локалните власти уверуваат дека се превземени сите безбедносни мерки од утре до недела фестивалот да мине во најдобар ред.

Очекувањата  се на манифестацијата да бидат поставени петнаесетина штандови за ладно пиво , вкусна скара и добра забава,бидејќи во следниве денови се очекуваат  рекорден број на посетители јавните претпријатија ќе имаат дополнителни ангажмани.

Надлежните тврдат дека за гостите од соседните градови и од странство обезбедени се над 2000 паркинг места.

За влез и паркирање ќе се плаќа по 60 денари,50 за паркинг простор и 10 за хуманитарни цели.

Видео: Маж и жена со сатар бркаа човек во трговскиот Лептокарија

Сцена како од филмовите можеше да се види денеска во трговскиот ценар Лептокарија во Скопје.

Маж и жена, најверојатно вработени во кинеска продавница за храна, со сатар бркале маж.

На видеото се гледа како граѓаните и гостите во околните кафулиња безуспешно сакаат да ги смират лутите маж и жена, но тие покрај тоа што замавнуваа со сатарот, по момчето фрлаат и со се што ќе им се најде на патот.

Причините за инцидентот засега се непознати, а видеото е објавено за социјалните мрежи..

притисни ентер