Три проценти раст на БДП во третото тримесечје од 2018 година

Три проценти изнесува стапката на раст на БДП во претпоследниот квартал.

Константен раст на личната потрошувачка, индустријата, како и зголемениот извоз од 16,4 отсто и увоз на стоки и услуги од 12,6 отсто.

Но, моторот на домашното стопанство останува болна точка – градежништвото во третиот квартал се уште е во пад и тоа од 2,6 отсто.

Анѓушев повикува на трпение. Вели, „заживеани“ се проектите од последните два квартали, а резултатите од овие активности ќе вродат со плод во четвртиот квартал.

„Третиот квартал е периодот од јули заклучно со септември, а знаете дека проектите како што е aвтопатот Кичево – Охрид, првата фаза од железницата од Куманово до Бељаковце и останатите експресни патишта ги отпочнавме покасно.“ – изјави вицепремиер за економски прашања, Кочо Анѓушев.

И бизнис заедницата го дели овој оптимизам. Од Стопанската комора сметаат дека градежништвото ќе покаже позитивен тренд на крајот на годината со што ќе се поткрепи целокупниот економски раст.

„Здружението за градежништво во рамките на Стопанската комора имаше и средба со министерот Сугарески на оваа тема. Се разговараше, меѓу другото, и во делот на она што беше проблематично околу пролонгираниот рок на ревизија на ДУП-овите. Тоа се процеси кои што треба да се заокружат за да може да дојде да дојде до моментот и градежништвото да почне да генерира повисок раст.“ – изјави Биљана Пеева Ѓуриќ од Стопанска комора на Македонија.

Владата останува на ставот дека проекцијата од 2,8 отсто на БДП за оваа година е остварлива.

Првичната проекција од 3,2 проценти беше намалена, пред се, поради лошата реализација на капиталните инвестиции.  

Се подготвува пречек за Тамара на аеродромот Скопје

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud" го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва се враќа од Тел Авив во Скопје.

Таа треба да пристигне на Скопскиот аеродром околу 21:45 часот. Се очекува на аеродромот да ја пречекаат многубројни нејзини обожаватели.

Тамара синоќа на финалната вечер на Евровизија во текот на речиси целото гласање беше на врвот на табелата. По гласањето на стручните жирија заврши на второто место со 237 поени, зад Шведска со 239 бодови, но на крајот по пребројувањето на телевоутингот од публиката се пласираше на осмото место.

Швајцарците на референдум го прифатија новиот закон за оружје

Жителите на Швајцарија денеска на референдум ги одобрија новите антитерористички мерки на Е вропската унија, со гласање на законот за поседување на оружје.

Според проценките 67 проценти од Швајцарците го прифатиле новиот закон за оружје со кои се заоструваат мерките за поседување на оружје.

Власите ги предупредија гласачите дека со одбивање на овој закон земјата може да се доведе во позиција да биде исклучена од европските договори Шенген и Даблин, со кои е поврзана иако не е членка на Унијата.

Се проценува дека околу 2,3 милиони граѓани на Швајцарија поседуваат оружје, што е околу една третина од жителите на земјата.

Новите заострени мерки се однесуваат на полуавтоматските пушки со големи шаржери и на одредени други врсти на пушки.

Заев: Европа треба да возврати и да ја награди нашата земја

Како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев го информирал Фишер за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, како и текот на реформите во неколку клучни области.

Северна Македонија за кратко време стана модел, пример како се решаваат дури и најтешките билатерални прашања и затоа Европа треба да возврати и да ја награди нашата земја, истакна премиерот Зоран Заев на средбата со поранешниот претседател на Република Австрија, Хајнц Фишер во Виена.

Како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев го информирал Фишер за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, како и текот на реформите во неколку клучни области.

-Истовремено, на средбата беше потврдена поддршката која Република Австрија во континуитет и ја дава на нашата држава на нејзиниот пат кон интеграцијата во Европската Унија. И таа поддршка нема да изостане сe додека Северна Македонија не стане полноправна членка на ЕУ, се истакнува во соопштението.

Премиерот Заев придружуван од  вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за финансии, Драган Тевдовски и министерот за образование и наука, Арбер Адеми, утре ќе присуствуваат на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија./МИА

притисни ентер