Произвеле само 12 возила , а сега останало само едно (ФОТО)

Првиот спортски модел во составот на Шкода , додека уште го носела името на своите основачи е БС серијата , а најспортски модел бил БСЦ.  

Произведен под името на имењаците Вацлав Лорин и Клемент , првиот примеројк е склопен на 10 јуни 1908 година. Последното од серијата од 12 возила било склопено во октомври истата година.

До сега е зачуван само еден примерок од овие модели стари точно 110 години. Laurin & Klement BSC бил придвижуван од 1,4 литарски двоцилиндричен мотор со 12 коњски сили.

Возилото неколку години било обновувано , а сега е изложено во музејот на Шкода. Интересно е дека тоа не е првото возило кое Шкода го обнови за потребите на својот музеј во Млада Болеслава.

Пред неколку години тоа беше 996 Суперспрот , исто така единствен примерок од тркачки автомобил од вкупно трите произведени. Бил во сопственост на словачкиот возач Иван Мицик, кој доаѓал во неколку моторни издание , за конечно да добие мотор со компресор што му дал сила од 180 коњски сили.

Еве како изгледаше првиот туристички излет во вселената (видео)

Ричард Бренсон успеа – ги испрати првите туристи во вселената.

Леталото на Вирџин, „Вирџин Галактик (Virgin Galactic), со патничкиот вселенски брод „Space Ship Two“ успешно полета од американската пустина Мохаве, досегнувајќи 80 километри над Земјата и им овозможи на двајца патници да доживеат безтежинска состојба и да ја видат Земјата од поинаква перспектива.

Како изгледал целиот лет, погледнете во снимката која ја објави „Вирџин“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

So @RichardBranson, we’re taking you to space. 🚀🌎

A post shared by Virgin Galactic (@virgingalactic) on

Фока се вселила во саксија (фото)

Фоката поминала голем пат за да стигне до дворот на една жена и да се всели.

Undated Northumbria Police handout photo of a seal pup that a woman found outside her home on Marine View, Seaton Sluice, Northumberland. The young pup was eventually returned to safe waters. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Wednesday December 12, 2018. See PA story POLICE Seal. Photo credit should read: Northumbria Police/PA Wire NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.

Една жена останала зачудена откако пред својата врата забележала младенче фока. Фоката морала да помине улица, еден голем паркинг за да стигне до домот на Паула Мурхед, кој се наоѓа во местото Ситон Слус, на источниот брег на Британија.

Паула повикала полиција која успеала да ја врати младата фока во морето.

Пожарникари повикани на расчистување на истурено чоколадо

Пожарникари повикани на расчистување на истурено чоколадо

Чоколадото завршило на патот поради дефект во една фабрика за чоколадо во северна Германија.

За расчистувањето биле потребни 25 пожарникари кои користеле лопати и топла вода за да ја исчистат улицата.

Spilt chocolate is cleared from a road in Werl, Germany December 10, 2018 in this picture obtained from social media. Picture taken December 10, 2018. FEUERWEHR WERL/via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. NO RESALES. NO ARCHIVES.

Одговорните лица од фабриката за чоколадо изјавиле дека се среќни поради тоа што инцидентот не се случил пред Божик, бидејќи тоа би се сметало за голема катастрофа, изјавил менаџерот на фабриката.

притисни ентер