Словенија до година ќе лансира два сателита во вселената

Словенечката влада објави дека ги одобрила почетните средства за лансирање на два сателита проектирани во Словенија , кои би биле испратени во вселената првата половина следната година со ракетата Вега.

Станува збор за микросателитот Nemo HD , кој го развија словенските инженери , за што 85 проценти од средставата ги обезбеди ЕУ , а 15 проценти од буџетот на Словенија.

Сателитот со тежина од 65 килограми ,  ќе ја снима Земјата на височина од 600 километри , ќе биде дополнување на европскиот сателитски систем ,,Коперникус” , а ќе обезбедува податоци за потребите на урбанизам , екологија , земјоделство , шумарство и транспорт.

Владата на Словенија за финансирање и лансирање на сателитот обезбеди 830 000 евра , а од почеток на проектот до неговото упатување во вселената трошоците ќе изнесуваат вкупно 2,3 милиони евра.

Проектот се реализира како дел од Европската вселенеска агенција.

Неодамна се омажи за 300 години стар дух, а сега бара развод (видео)

Аманда Тиг, која ред 10 месеци се омажи за духот на Џек Спероу, наводно стар 300 години, сега бара да се разведе од него.

Аманда (46) од Дрогеда во Ирска, пред помалку од една години наводно се омажила духот од Хаити. Сега сака да се разведе бидејќи како што изјавила неколку пати завршила во болница поради “сексуалните односи“ со него.

Таа наводно уште во јуни била хоспитализирана поради сепса, а не разговара со Џек цели шест месеци.

Духот на Џек Спероу (инаку лик од филм кој го толкува Џони Деп во филмот „Пиратите од Карибите“) наводно го запознала уште во 2014 година. Еднаш се уплашила дека останала бремена откако имала со него “сексуални односи“. За ова неодамна зборувала и во емисијата „ITV’s Loose women”, пренесува „Индепендент“.

Парот бил венчан во интернационалните води долж брегот на Ирска, а наместо Џек, судбоносното “да“ го изговорил нејзиниот личен пророк.

Платила скоро шест илјади фунти за да го промени своето презиме во Спероу.

За да личи што повеќе на Џони Деп од споменатиот филм, Аманда направила исти тетоважи, вметнала златни заби и се шминкала исто како актерот. Бидејќи сличноста со ликот од филмот била голема, некое време работела и како имитатор на Џек Спероу.

„Чувствувам дека е време сите да дознаат дека мојот брак е завршена“ –напишала неодамна на социјалните мрежи.

Аманда навела и дека љубовната врска со духовите не е нешто со што “можете да си играте“.

Сепак, таа не открила поради што точно сака да се разведе.

 

Секогаш гламурозната Џенифер Лопез (фото)

Се во врска со популарната Џеј Ло е гламур и Холивуд.

Црвениот тепих на премиерата на филмот „ Second act New York“ дефинитивно мина во знакот на гламурозната латиноамериканка.

Лопез на филмската премиера се појави во гламурозен пинк фустан со тантела, потпишан од дизајнерот Џанбастита Вали. 

Фустанот е комбинација на коктел и балски, предната страна ги открива нозете , а позади има огромен тул.

Таа и официјално е најубавата жена на светот: Избрана „Мис универзум“ за 2018 година (видео)

Во недела навечер во Бангкок беше одржан изборот на „Мис универзум“.

За најубава жена на овој избор на „Мис универзум“ беше одбрана мис Филипини, Катриона Магнајон Греј.

Оваа 24 годишна убавица родена е во Квинсленд од татко по потекло Шкотланѓанец и мајка Филипинка.

Катрион ја следат преку половина милион луѓе на Инстаграм, а позната е како ТВ водителка и модел.

 

За прва придружничка беше избрана мис Јужна Африка, Тамарин Грин, а втората придружничка беше мис Венецуела, Стефани Гутиерез.

притисни ентер