Ферари ги надмина очекувањата – се радуваат на рекордната година

И покрај тоа што има уште два месеца до крајот на годината , раководниот тим на Ферари прогласи дека 2018 била рекордна година.

Италијанскиот производител на супер брзи автомобили објави дека во третиот квартал продале рекордни 2 262 автомобили . што е раст од 11% , за разлика од истиот период минатата година кога биле продадени 216 автомобили помалку.

И во првите девет месеци од годинава се бележи раст на продажбата со испорачани 6 853 автомобили , односно за 7% повеќе отколку лани. Најмногу возила се продадени на купувачи од Европа, Блискиот Исток и Африка , каде се продадени 3 181 автомобили со раст од 8%. 2 189 возила се продадени во Северна и Јужна Америка , а само 522 спортски автомобили купиле потрошувачите во Кина и Тајван.

Најпродавани модели биле Ферари Портофино и Ферари 812 Суперфаст.

Од компанијата планираат наредните неколку години двојно да го зголемат профитот , поради најавата за дури 15 нови модели до 2022 , меѓу кои и џип Ферари , за кој уште сега има голем интерес.

Косовската пејачка ги шокира дури и папараците (ФОТО)

Светски познатата пејачка Рита Ора , по потекло од Косово , е позната по шокантните стајлинзи.

Откако со изведбата на синглот "Let You Love Me"  ги одушеви присутните на доделувањата на наградата People's Choice Awards 2018 во Лос Анџелес , Рита Ора отиде да се почести во популарниот ресторан на светски познатиот шеф Нобу Мацухису.

Пејачкатаз а таа прилика се облече во црно , но и овој пат не помина без провокативна комбинација. Иако во ресторанот се појави со чизми и со капа , Рита под проѕирната маица не носеше ништо.

Папараците останаа шокирани , но тоа не и пречеше на расположената Рута , која поврторно се најде на насловните страници на таблоидите.  

Почна теренското тест возење на најновиот Астон Мартин (ФОТО+ВИДЕО)

По три и пол години од премиерата на концептот DBX , Астон Мартин почна со тестирањето на својот нов СУВ модел.

Спортско урбаното возило , иако требаше да се вика Верекаи , сепак во продажба ќе пристигне под кратенката DBX.

Првите две букви означуваат линија на спортски автомобили од времето на Дејвид Браун , а X e  за класата кросовер.

За разлика од концептот , серискиот DBX има практичен дизајн.  Според фотографиите што ги објави Астон Мартен , DBX има доста заеднички карактеристики со спортскиот модел Вантаж , DB11 и DBS Superleggera.

Производителит најави и дека нема да почне со сериското производство на новиот СУВ уште најмалку една година.

Уште еден актер остана без домот поради пожарите во Калифорнија (фото)

Пожарите во американската сојузна држава Калифорнија, кои во последните неколку денови уништија неколку илјадници домови, од монтажни куќички до раскошни резиденции, не беа поштедени ниту домовите на некои од ѕвездите кои живеат во близина на Малибу.

После Џерард Батлер, поп пејачката Мајли Сајрус навела дека куќата во која живеела со австралискиот актер Лиам Хемсворд во целост изгорела.

Хемсворт на твитер ја сподели шокантната фотографија од нивниот некогашен дом во Малибу кој сега е претворен во пепел, од кој ништо не останало, освен зборот (love) кој се гледа на пепелта.

 

Австралискиот актер потоа напишал порака во која истакнал дека сочувствува со сите луѓе кои во беснеењето на пожарите останале без дом.

„Беше трогателно овие неколку дена. Ова остана од мојата куќа: Љубов(love). Многу луѓе во Малибу и во околните подрачја на Калифорнија исто така ги изгубија своите куќи и сочувствувам со сите кои се погодени од пожарите“ – напишал актерот.

 

Во неделата Мајли исто така на твитер напишала за пожарот кој го зафатил нејзиниот дом, изјавувајќи дека е среќна што домашните миленици се добро.

„Во  целост е уништена од огнот кој го зафати целото маало. Јас сепак имав среќа. Моите животни и љубовта на мојот живот се безбедни и тоа е она што сега е најважно“.

притисни ентер