Ферари ги надмина очекувањата – се радуваат на рекордната година

И покрај тоа што има уште два месеца до крајот на годината , раководниот тим на Ферари прогласи дека 2018 била рекордна година.

Италијанскиот производител на супер брзи автомобили објави дека во третиот квартал продале рекордни 2 262 автомобили . што е раст од 11% , за разлика од истиот период минатата година кога биле продадени 216 автомобили помалку.

И во првите девет месеци од годинава се бележи раст на продажбата со испорачани 6 853 автомобили , односно за 7% повеќе отколку лани. Најмногу возила се продадени на купувачи од Европа, Блискиот Исток и Африка , каде се продадени 3 181 автомобили со раст од 8%. 2 189 возила се продадени во Северна и Јужна Америка , а само 522 спортски автомобили купиле потрошувачите во Кина и Тајван.

Најпродавани модели биле Ферари Портофино и Ферари 812 Суперфаст.

Од компанијата планираат наредните неколку години двојно да го зголемат профитот , поради најавата за дури 15 нови модели до 2022 , меѓу кои и џип Ферари , за кој уште сега има голем интерес.

Медицинските сестри кои сакаат да работат во службите за патронажна дејност до 30 јуни да достават писмо за интерес до МЗ

 Министерството за здравство соопшти дека сите заинтересирани медицински сестри, кои имаат интерес да бидат ангажирани и да работат во службите за патронажна дејност да се пријават до 30 јуни, со доставување писмо за интерес до Министерството.

Согласно Законот за здравствената заштита, како што се наведува, на јавниот повик можат да се пријават сите заинтересирани медицински сестри со завршено средно, вишо или високо образование во траење од три години, пробна работа и положен стручен испит. Работата во траење од шест месеци ќе се спроведува во јавните здравствени установи – здравствени домови и општи болници со проширена дејност што вршат дејности од примарна здравствена заштита и во единиците во кои се врши дејноста.

За пријавување на јавниот повик потребно е да се достави писмо за интерес, во кое задолжително треба да се наведат: име и презиме, адреса на живеење, контакт-телефон и адреса на електронска пошта (мејл-адреса), копија од дипломата за завршено образование, копија од положениот стручен испит и јавната здравствена установа за која се изразува интерес според местото на живеење.

Пријавата, заедно со документацијата потребно е да се достави во писмена форма до архивата на Министерство за здравство, ул. „50 Дивизија" бр.14, 1000 Скопје, најдоцна до 30 јуни со назнака: Јавен повик за изразување интерес за работа во службите за патронажна дејност за медицински сестри. Оваа мерка се спроведува со цел зајакнување на службите за патронажна дејност во рамки на здравствените домови и општите болници со проширена дејност, стои во соопштението. 

Видео: „Жешкиот“ танц на Карди Б во скутот на свршеникот

Контроверзната раперка и пејачка Карди Б уште еднаш го покажа својот сексапил. Карди го импресионираше својот свршеник со „жежок“ танц во скут пред публика.

Американската пејачка ги воодушеви сите , посебно својот свршеник на доделувањето на БЕТ наградите.

Со танц во скут Карди облечена во секси комбинезон го заведе својот свршеник и ја подигна температурата до максимум.

Фото: Масовно капење во фонтаните во Париз

Топлотниот бран која ја погоди Франција во поедини делови од земјата ја искачи живата во термометрите и над 40 степен Целзиусов.

Граѓаните спасот од топлото време го побараа во градските фонтани.

Ладната вода во градските фонтани  послужи како идеално место за  спас од сонцето и топлото време.

Вака беше на улиците низ Париз.

притисни ентер