Кочо Анѓушев во „Само вистина“

Со воведувањето прогресивен данок ќе имаме поправедно општество.

 Не станува збор за некои големи даночни измени, туку за мали измени во даночните реформи кои треба да одат во прилог да се направи поправедно општество, рече вицепремиерот Анѓушев. Со 25 милиони евра не можете да направите чуда во Македонија. Но вие сте го направиле првиот чекор и ќе одредите малку повеќе пари за образованието, градинките, здравството, додаде вицепремиерот.

Тој негираше дека имал кавга со министерот Тевдовски. Имаме еден неформален формат кои се вика Економски совет. На тој состанок ние дебатириме, и некогаш има различни мислења. Но, тоа е далеку од кавга и недоразбирање. На крај се договараме конечно. Во Македонија од ситници се прават големи работи, рече Анѓушев. Во однос на реконструкција на Владата никој освен премиерот нема право да разговара, изјави Анѓушев.

По информациите кои ги демантираше ЕДС дека зеле пари од УЈП за ФЕНИ, Анѓушев изјави дека станува збор за класични лажни вести, тие кои ги продуцираат нив треба да се запрашаат од какви побуди го прават тоа. Ме радува фактот што ФЕНИ е пример за успешно завршен стечај не само во Македонија туку пошироко и во регионот, а вработените денеска работат и земаат плата над 500 евра, сите доверители или најголемиот дел од нив се исплатени.Ги охрабрувам сите кои ценат дека имаат валидни докази да ги приложат,ако не го направат тоа а сега гледаме дека се извинуваат, ќе преземеме соодветни тужби, рече Анѓушев. За ветувањето за 15 % поврат на ддв, за економските политики на Владата, за уставните измени ,случувањата во најголемата опозициска партија и има ли и со кого анимозитет вицепремиерот за економски прашања Анѓушев, но и други актуелни теми погледнете го најновото издание на „Само Вистина“

Ким: Мирот на Корејскиот полуостров ќе зависи од САД

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на вчерашната средба со рускиот претседател Владимир Путин во Владивосток изјави дека мирот и безбедноста на Корејскиот полуостров во целост ќе зависи од идниот став на САД.

,,Ситуацијата на Корејскиот полуостров и во регионот сега ја достигна критичната точка, од која би можела да се врати во првобитната состојба откако САД зазедоа унилатерален став во лоша смисла на неодамнешниот, втор по ред, самит и преговори помеѓу Северна Кореја и САД, наведе Ким.

Агенцијата исто така објави дека Русија и Северна Кореја се договориле да преземат позитивни мерки во повеќе области со цел да ја унапредат соработката, вклучително и во економијата, трговијата, науката и технологијата, јави севернокорејската новинска агенција КЦНА.

Макрон: Франција не е на погрешен пат

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека неговата земја не се наоѓа на погрешен пат и најави нови реформи како одговор на протестите на „Жолтите елеци“.

,,Се запрашав дали треба да прекинеме се што е направено во изминатите две години, дали сме на погрешен пат, но јас верувам во спротивното, истакна Маркон синоќа на една од ретките прес-конференции како одговор на повеќе месечните протести на „Жолтите елеци“.

Тој нагласи дека мора да се обезбеди подобро функционирање на јавните услуги во помалите места и „мора да се гарантира пристап за сите здравствени служби, како и да се гарантира дека ниту едно училиште или болница нема да бидат затворени без одобрение на градоначалниците“.

Макрон се осврна и на пензиите, додавајќи дека Владата планира да ги зголеми најниските пензии со растот на инфлацијата..

Весниците од Србија по пет месеци повторно се продаваат во Косово

Во киосците во северниот дел на Косово, населен со мнозинско српско население, од вчера, по петмесечен прекин, повторно се продаваат дневните весници кои се печатат во Србија.

Радиото на српски јазик од Северна Митровица „Контакт плус“ јави дека дистрибутерот на весниците од Србија решил да ја плаќа таксата од 100 отсто што на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ја воведе Владата на Рамуш Харадинај, така што од вчера Србите од Северно Косово можат да го купуваат дневниот печат по истата цена како и во Србија.

Сите издавачи излегоа во пресрет, ги намалија цените за да го компензираат тој дел за плаќањето на таксата, така што печатот во сите киосци во иднина ќе се продава по иста цена како и во централна Србија.

 Дневниот печат од Белград од 22 ноември минатата година, кога владата во Приштина ја воведе таксата на српскиот увоз, не се продаваше во Косово..

притисни ентер