И во Данска стампедо за акциите на компанија за производство на канабис

Данската компанија за произвоидство на канабис  StenoCare предизвика стампедо на берзата во Копенхаген , откако во петокот понудија акции.

Акциите веднаш пораснаа четирикратно , со цена од 33,50 дански круни за да ја зголематѕ вредноста на компанијата за 200 милиони круни (30 милиони долари). Почетната цена по акција изнесуваа 8,80 круни.

,,Од контактите со нашите инвеститори , добивме впшечаток дека многумина беа водени повеќе од срцето , отколку од паричникот.” , изјави главниот изврпшен директор на компанијата, Томас Сковлунд Шнегелсберг.

Данска на почетокот на годинава ја либерализираше продажбата на канабис во медицински цели , а една од првите го легализираше и локалното производство. За сега не е дозволена употреба на канабис во рекреативна цел , освен во познатиот дел на Копенхаген , Кристијанија , каде има слободна продажба на оваа дрога.

Слична огромна побарувачка за акциите на компаниите кои произведуваат канабис имаше и на американските берзи.

Рита Ора повторно го запали Инстаграм со жешка поза (ФОТО)

Рита Ора позира во минијатурен костум за капење и ги воодушеви фановите со својот изглед.

Пејачката објави неколку фотографии во златно бикини со деколте во преден план и собра многу комплименти.

„Прекрасна си“, „Леле“, „Гориш“, ја пофалија нејзините воодушевени обожаватели. Патем, 29-годишната Рита во моментот е на одмор на Ибица со своето десет години постаро момче, Ромеин Гаврас. Таа е во врска со него веќе четири месеци.

Спречен обид за шверц на 200 килограми марихуана на граничниот премин „Блато" кај Дебар

На граничниот премин „Блато" на албанско – македонската граница кај Дебар спречен е обид за шверц на 200 килограми марихуна.

– Дрогата е откриена во возило со албански сообрајќајни ознаки и со лого на производител на мебел, управувано од лицето Флориан Алимани (26) од пограничното албанско село Ѓурица, но жител на Драч. Наркотичното средство било наменето за нарко пазарот во Македонија, стои во соопштението на Полицискиот комесаријат од Пешкопеја.

Дрогата била откриена при втората контрола, а била скриена во посебен простор поставен над подот на возилото.

Од првичните сознанија на полицијата дрогата била натоварена во Пешкопеја.

Според полицијата, успешната акција е резултат на засилените контролни мерки со цел спречување секаков обид за шверц на дрога, како и спречување на какви било меѓугранични криминални дејствија.

Ова е најголема количина дрога запленета на двете страни од овој граничен премин, а секогаш била откривана при влез на нашата територија./МИА

22 годишно момче е најмладата жртва на Ковид-19

22 годишно момче е најмладата жртва на Ковид-19.

Од Министерството за здравство информираат дека пациентот во тешка општа состојба било примено на 16 јули во градската општа болница „8 септември“.

Пред оваа болница е и колешката Јана Јосифовска

притисни ентер