Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

 Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија.

 Избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните премиерот Зоран Заев на Спомен Костурницата во Куманово на одбележување на 11 Октомври, Денот на востанието на Република Македонија.

Делегации од Сојузот на Борците, од Владата, предводена од премиерот Заев, од Собранието, од Кабинетот на претседателот, од АРМ, МВР, општините Куманово и Прилеп, дипломатскиот кор, бројни установи, институции, училишта, граѓански организации, кумановци денеска положија цвеќе пред Спомен Костурницата во Куманово.

Навраќајќи се на историјата и почетокот на востанието на граѓаните против фашистичкиот окупатор, премиерот пред бројните граѓани истакна дека празнувањето на ваквите денови покажува оти македонскиот народ тогаш кога е најпотребно демонстрира храброст и истрајност.

Слободољубивите државотворци, рече тој ден решија да ја направат Македонија дом на слободата, да се вклучат во победничкиот сојуз на држави кои се кренаа против фашимзот, и да ја создадат Македонија, додавајќи дека ова е завет кој не смееме да го прекршиме.

На одбележувањето на Денот на востанието, премиерот истакна дека раѓањето на макдонската држава е резултат и на личната одлука на секој учесник во НОВ, дека тогашната генерација ја препознале историската шанса и го остварија вековниот сон за своја држава.

Секоја генерација, додаде тој, треба да се запраша како од Македонија да се направи подобро место за живеење.

- Секоја генерација е должна да ги проширува видиците, секој граѓанин на нашата држава и да реагира тогаш кога некој го блокира, го оневозможува развојот. Ова должност и одговорност најмногу им припаѓа на политичките лидери, на народните претставници. Затоа мораме да продолжиме одлучно и храбро во оставрувње на нашта стратешка цел во оваа фаза од нашата историја, побогато општество и повеќе можности за сите, членство во НАТО, а потоа и членство во ЕУ, рече Заев.

Мисијата додаде, е борба за економски развој, нови работни места, инвестирања во образованието, здравството, патиштата, железници, помош за земјоделците, безбедна иднина на младите.

- Нашата мисија денеска е исполнување на стратешките цели кои овозможуваат реализација на овие приоритети, сега е време да докажеме на последните скептици дека Македонија е новата ѕвезда во европското соѕвездие, рече Заев.

Во говорот, истакна дека вистинските патриоти презмаат акции и го почитуваат минатото на својата земја, но многу поважен е нивниот поглед кон иднината.

- 11 октовмри 2018 е дел од востанието на нашата генрација оваа е востание на гласот, тој глас со кој ќе ја осигураме иднината на слободна, независна, европска, просперитетна Македонија, тој граѓански глас ги повика институциите да ја овозможат евроатланатската иднина на генерации во нашата Македонија, рече Заев.

На одбележувањето на празникот во Куманово истакна дека сега е редот на народните избраници во Собранието кои се исправени пред историска одлука за иднината на Македонија.

- Пред 77 години борците од НОВ отпочнаа борба за иднината, а нашата генерација ја има таа чест да се избори за европската иднина на Македонија, денес изборот за членство во ЕУ И НАТО го одредува нашиот патриотизам, истакна Заев.

Значајниот датум, симбол на македонската борба за слобода во Куманово се одбележува со повеќе манифестации, спортски и културни, меѓу кои и денешното чествување на Спомен Костурницата. Годинава општините Куманово и Прилеп заедничко одбележуваат 77 години од Денот на востанието, Денот на борецот. 

Коѕијас: Без ратификација нема договор за името

Скопје мора јасно да разбере дека решение за името нема да има без ратификација на Договорот од Преспа , изјави денеска грчкиот шеф на дипломатијата , Никос Коѕијас.

Коѕијас ја даде изјавата за министерскиот состанок во Луксембург , говорејќи за билатералниот договор кој ќе мора да добие зелено светло и од макеоднскиот и од грчкиот парламент, пренесува агенцијата АНА –МПА.

На состанокот во ЛУксембург , министрите за надворешни работи на Европската Унија разговараа за резултатите од референдумот во Македонија на која иако излезноста беше мала , имаше голема поддршка за Договорот од Преспа.

Заложничката драма во Келн била терористички напад

Германската полиција не ја исклучува можност заложничката драма на главната железничка станица во Келн да била терористички напад.

Во драмата на главната железничка станица во Келн се повредени четири лица . Киднаперот бил застрелан од полицијата , која успеала да ја спаси жената што била држана како заложник. Тој користел плин за кампување и запаллив материјал со што ја држел жената во аптека во станицата. Обвинителството покрена истрага за обид за убиство и нанесени повреди , објави полицијата во Келн.  

Инцидентот се случил попладнево кога напаѓачот запалил Молотов коктел во продавница за брза храна при што повредил 14 годишно девојче. Кога се активирал против пожарниот систем , напаѓачот избегал од продавницата и се скрил во аптеката до неа, каде земал заложничка.

По два часа, во кои се воделе преговори со напаѓачот,  полициски специјалци успеале да влезат во аптеката. Напаѓачот е тешко повреден од полицијата , додека жената има лесни повреди.

,, Откако влегол во аптеката , сведоци јавиле дека напаѓачот рекол дека припаѓа на терористичката група ИД “ , изјави портпаролот на полицијата. На самото место полицајците нашле документи на 55 годишен Сириец , а сопственикот на документите имал дозвола за престој во Германија до 2021.

Истражителите изјавија дека документите најверојатно му припаѓаат на напаѓачот, но велат дека конечно не го утврдиле неговиот идентитет.

За време на заложничката криза , железничката станица беше затворена , а возовите преупатувани на други станици. Беше затворен и просторот околу познатата катедрала во Келн.

Низ  главната железничка станица во Келн дневно минуваат околу 1 300 возови и околу 280 000 патници.

Новинарот на Вашингтон Пост сепак бил убиен во конзулатот во Истанбул (ВИДЕО)

Саудиска Арабија подготвува два извештаи , кои треба вечерва да ги прати во САД во врска со убиството на новинарот на Вашингтон Пост .

Новинарот Џамал Кашоги бил жртва на ,,неспретно испитување” , се наведува во извештајот , објавуваат турските медиуми повикувајќи се на дипломатски извори. Претходно вечерва во конзулатот на Саудиска Арабија влезе тим од турски истражители , кои се сомневаа дека Кашоги е убиен во конзулатот.

Овие наводи беа отфрлени од страна на Саудиска Арабија , која по цели две недели дозволи истрага за исчезнувањето на новинарот.

53 – годишниот новинар на 2 октомври влегол во конзулатот за да извади документи за венчавка си турска државјанка и од тогаш му се губи трагата. Кашоги беше познат како остар критичар на Саудиска Арабија и на членовите на кралското семејство.

Турските власти денеска објавија дека имаат аудио снимка на која се слуша дека Кашиги е убиен , а снимките ги предадоа во Саудиска Арабија и во САД.

Претседателот на Турција , Реџеп Таип Ердоган минатата недела рече дека лично ќе се заложи во истрагата за исчезнатиот новинар на Вашингтон Пост.

притисни ентер