Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

 Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија.

 Избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на слободата и да им ја даруваат на идните генерации како завет да ја чуваат и унапредуваат, рече пред присутните премиерот Зоран Заев на Спомен Костурницата во Куманово на одбележување на 11 Октомври, Денот на востанието на Република Македонија.

Делегации од Сојузот на Борците, од Владата, предводена од премиерот Заев, од Собранието, од Кабинетот на претседателот, од АРМ, МВР, општините Куманово и Прилеп, дипломатскиот кор, бројни установи, институции, училишта, граѓански организации, кумановци денеска положија цвеќе пред Спомен Костурницата во Куманово.

Навраќајќи се на историјата и почетокот на востанието на граѓаните против фашистичкиот окупатор, премиерот пред бројните граѓани истакна дека празнувањето на ваквите денови покажува оти македонскиот народ тогаш кога е најпотребно демонстрира храброст и истрајност.

Слободољубивите државотворци, рече тој ден решија да ја направат Македонија дом на слободата, да се вклучат во победничкиот сојуз на држави кои се кренаа против фашимзот, и да ја создадат Македонија, додавајќи дека ова е завет кој не смееме да го прекршиме.

На одбележувањето на Денот на востанието, премиерот истакна дека раѓањето на макдонската држава е резултат и на личната одлука на секој учесник во НОВ, дека тогашната генерација ја препознале историската шанса и го остварија вековниот сон за своја држава.

Секоја генерација, додаде тој, треба да се запраша како од Македонија да се направи подобро место за живеење.

- Секоја генерација е должна да ги проширува видиците, секој граѓанин на нашата држава и да реагира тогаш кога некој го блокира, го оневозможува развојот. Ова должност и одговорност најмногу им припаѓа на политичките лидери, на народните претставници. Затоа мораме да продолжиме одлучно и храбро во оставрувње на нашта стратешка цел во оваа фаза од нашата историја, побогато општество и повеќе можности за сите, членство во НАТО, а потоа и членство во ЕУ, рече Заев.

Мисијата додаде, е борба за економски развој, нови работни места, инвестирања во образованието, здравството, патиштата, железници, помош за земјоделците, безбедна иднина на младите.

- Нашата мисија денеска е исполнување на стратешките цели кои овозможуваат реализација на овие приоритети, сега е време да докажеме на последните скептици дека Македонија е новата ѕвезда во европското соѕвездие, рече Заев.

Во говорот, истакна дека вистинските патриоти презмаат акции и го почитуваат минатото на својата земја, но многу поважен е нивниот поглед кон иднината.

- 11 октовмри 2018 е дел од востанието на нашата генрација оваа е востание на гласот, тој глас со кој ќе ја осигураме иднината на слободна, независна, европска, просперитетна Македонија, тој граѓански глас ги повика институциите да ја овозможат евроатланатската иднина на генерации во нашата Македонија, рече Заев.

На одбележувањето на празникот во Куманово истакна дека сега е редот на народните избраници во Собранието кои се исправени пред историска одлука за иднината на Македонија.

- Пред 77 години борците од НОВ отпочнаа борба за иднината, а нашата генерација ја има таа чест да се избори за европската иднина на Македонија, денес изборот за членство во ЕУ И НАТО го одредува нашиот патриотизам, истакна Заев.

Значајниот датум, симбол на македонската борба за слобода во Куманово се одбележува со повеќе манифестации, спортски и културни, меѓу кои и денешното чествување на Спомен Костурницата. Годинава општините Куманово и Прилеп заедничко одбележуваат 77 години од Денот на востанието, Денот на борецот. 

Намалени од 50-70 % од компензациите за жртвите во терористичкиот напад во САД од 11.09.2001

Недостасуваат пари во фондот за компензација на жртвите во терористичкиот напад од 11-ти септември во 2001 година во САД.

Поради тоа исплатите се намалени од 50-70 посто соопштиле од фондот додавајќи дека се свесни колку ситуацијата не е фер но и дека се преферира сите да добијат некоја одредена износ , отколку некои жртви да останат без компензација.

Дел од Куманово вечерва без вода поради вградување мерна опрема

Дел од граѓаните на Куманово вечерва ќе се соочат со недостиг на вода, а жителите од ниската зона со намален притисок на вода, информира јавното претпријатие „Водовод" .

Вечерва од 23 часот времено ќе биде затворена водата за ниската и средната водоводна зона поради вградување мерна опрема и замена на старите затворачи со нови во кругот на фабриката за преработка на вода за пиење (Филтер станица).

Во повисоките делови на ниската и средната водоводна зона ќе има недостиг на вода, додека во пониските делови ќе биде намален притисокот. Во високата зона водоснабувањето ќе биде редовно.

Од „Водовод" информираат дека активностите ќе бидат завршени во краток рок, со што водоснабдувањето ќе се нормализира уште во раните утрински часови.

Вградувањето на мерната опрема и замената на затворачите се реализира во рамки на проектот „За употреба и одржување на водоснабдителниот систем на Куманово", кој се спроведува преку Министерството за транспорт и врски. Изведувач на проектот е фирмата „ЦМЦ" од Скопје./МИА

Меркел: Светскиот поредок се распаѓа, мора да ја спасиме Европа

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека мулилатералниот светски поредок се распаѓа, но и дека тоа не значи дека треба да се уништи.

Како што пренесува „Хина“ Меркел ја критикувала националистичката политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

„Мора да се бориме за Европа, мора да се бориме за мулилатерализмот , против оние кои мислат дека се можат само“, изјавила Меркел на минхенската безбедносна конференција.

Официјален Берлин е загрижен за мултилатералната соработка по повлекувањето на САД под раководство на претседателот Трамп од неколку меѓународни договори, вклучувајќи го и Парискиот климатски договор и иранскиот нуклеарен договор, двата потпишани во 2015 година.

Ретко кога во историјата САД и Германија имале толку многу несогласувања, во моментов се спорат околу Иран, одбранбената пресметка, гасоводот Северен тек кој би требало да донесе руски гас во Германија.

притисни ентер