Ураганот ,,Мајкл” ја погоди Флорида (ВИДЕО)

Ураганот ,,Мајкл” ја погоди областа во близина на градот Мексико Бич на Флорида со јачина од четврта категорија од максималните пет.

Според Националниот центар за урагани , ,,Мајкл” предизвика смртоносни бранови со брзина на ветрот од 250 километри на час.

Во налетите на ураганот , урнати се објекти во местото Панама сити бич. На над половина милион жители од таа област вчера им било наложено да се евакуираат.

Гувернерот на Флорида , Рик Скот, пред налетот на ураганот на својот твитер напиша,,Времето за евакуација помина. Ако сепак останете во зоната за евакуација, барајте скривалиште” , напиша гувернерот.

Претседателот Доналд Трамп денеска прогласи вонредна состојба на целата територија на Флорида.

притисни ентер