Собранието се уште не закажало седница на уставната комисија за владиниот предлог за пристапување кон уставни измени

Процесот на уставни измени кои произлегуваат од  Договорот од Преспа влезе во собраниска процедура.

Предлогот за пристапување кон измената на Уставот, кој Владата ја усвои на вонредната седница, се доставени до пратениците.

Се очекува наредните денови да биде ставен на седница на Комисијата за уставни прашања. Од кабинетот на Џафери, кој е и претседател на Уставната комисија не прецизираат кога ќе ја закажат седницата.

Според неофицијалните информации предлогот за уставните измени пред членовите на комисијата ќе се најде в петок, а пред пратениците на пленарна собраниска седница најверојатно во вторник. Неизвесно е дали е обезбедено неопходното двотретиснко мнозинство, но владејачкото мнозинство е убедено дека над 80 пратеници ќе ги поддржат измените. Апел до опозициските пратеници да ги поддржат процесите во Собранието и да не подлегнуваат на притуисоци, упати генералниот секретар на СДСМ, Кирацоски.

Оптимизам дека може да се постигне потребното двотретинско мнозинство, изрази и премиерот Заев. Очекува уставните измени дека да поминат на „прва топка“ во Собранието. Во пресрет на дебатата во Собранието, Заев утрово преку Фејсбук им порача на пратениците дека е време да го обезбедат патот на Македонија кон НАТО и ЕУ кој води преку македонско-грчкиот договор и оти имаат историска должност пред граѓаните да го сторат тоа.

Од опозициската ВМРО-ДОМНЕ со став дека одлуката на Заев да ги иницира уставните измени за бришење на Република Македонија е газење на сопствениот народ, негово потценување и негирање.

СДСМ одбива да ја испочитува волјата на 1,2 милиони граѓани кои преку апстиненцијата на референдумот и дадоа јасен сигнал на власта дека не се согласуваат со промена на името, идентитетот, јазикот и историјата на Македонија, велат од партијата.

Претресот по Предлогот за пристапување кон измена на Уставот, откако ќе се најде на Уставна комисија, може да трае најмногу 10 дена, и исто толку на пленарна. Пратениците можат да земат збор повеќепати во времетраење од 20 минути. Очекувањата се дека оваа фаза ќе биде завршена за неколку денови, по што ќе следува подготовка и утврдување на нацрт-амандманите, за чие утврдување се потребни поддршка од половина од пратениците, додека конечната одлука за усвојување на амандманите се носи со најмалку 80 гласа, а за амандманот на преамбулата освен двотретинско, е потребно и Бадентерово мнозинство.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер