Ексклузивно интервју на Канал 5 со министерот за култура Асаф Адеми

Некогашниот менаџер во приватниот сектор и амбасадор во Данска а сега министер за култура, Асаф Адеми, по четири месеци од стапувањето на функцијата вели дека и културата може да се гледа со „бизнис очи“.

Ветува транспарентна работа на министерството, многу нови конкурси и проекти во кои нема да има судир на интереси и пристрасност.

За активностите на министерството, но и за очекувањата за престојниот референдум повеќе од разговорот на Тамара Стојкова.

Во видеото погледнете го целиот разговор.

Во април имаа една од најголемите стапки на инфекција , а сега го искоренија вирусот

На почетокот на епидемијата имале најголема стапка на ковид-19 во Југоисточна Азија, но вчера пријавиле 14 дена без нови локални случаи, велејќи дека го изгаснале последниот случај во домот на работниците, Сингапур го искорени вирусот.

Преполните домови во кои живеат млади, ниско платени работници, претежно од Бангладеш, Индија и Кина, бил епицентарот на ширењето на вирусот за оваа град-држава на почетокот на годината.

И додека Сингапур не пријавувал никакви случаи две недели, мал број на заразени пристигнувал однадвор, но тие веднаш биле изолирани, соопштија властите.

Сингапур бил една од првите земји што регистрирал случаи на ковида-19 надвор од Кина, каде првпат се појави вирусот, на 23 јануари. Пријавени биле повеќе од 58.000 случаи, но скоро сите заразени се опоравиле, а стапката на смртност е најниска во светот со само 28 смртни случаи.

Повеќето случаи заразени во Сингапур се случиле во домовите за сместување на работници. Властите таму вовеле строг карантин, што предизвика критики од групите за човекови права. Но, сè уште биле потребни многу месеци да се задржат жариштата дури и кога бројот на заразени во пошироката заедница бил мал.

Вчера, Сингапур за прв пат потврди дека нема нови епидемии на инфекција низ целата земја од почетокот на пандемијата.

Кога во април се зголемувале дневните инфекции, градот-држава имал најмногу случаи на инфекција во Југоисточна Азија. Случаите во Индонезија и Филипини оттогаш ги засенуваат бројките што ги бележи Сингапур.

Сингапур морал да воведе карантин два месеци за да се запре ширењето на болеста во април. Иако оттогаш животот се вратил во релативна нормала, останува задолжително да се носат маски и строги правила за социјално растојание, додека границите на земјата остануваат главно затворени.

Ентони Хопкинс ги покажа последиците од карантинот и ги загрижи фановите (ВИДЕО)

Ентони Хопкинс објави видео на својот профил на Твитер, во кое се гледа како тој е под влијание на карантинот.

"253. ден од карантинот. Почнувам да ги чувствувам последиците. Што мислите?" напишал под видеото на кое покажува чудни изрази на лицето.

Реакциите на фановите биле поделени. Додека некои пишуваат дека ова видео ги насмеало, други велат дека се загрижени за менталното здравје на славниот актер.

„Ви благодарам, ме насмеавте, ми требаше ова“, „и овде покажавте колку сте одличен актер“, „ова е смешно“, напишале некои.

"Ова не е смешно. Очигледно пандемијата влијае на менталното здравје", "Возрасно лице не треба да се однесува вака", "Човече, ме плашиш", се коментарите на оние кои не го сметаат видеото за забавно.

Наместо од Марадона, илјадници низ светот се простиле од Мадона

По веста дека познатиот фудбалер Диего Марадона почина , што одекна низ светот, милиони луѓе се збогуваа на социјалните мрежи со еден од најголемите фудбалери.

Сепак, имало и такви кои по грешка се збогувале со познатата пејачка Мадона.

Збогум од Мадона влезе денеска во трендингот на Твитер.

На сметка на оваа грешка се појавија и бројни шеги на социјалните мрежи. Многумина тврдат дека милениумците кои никогаш не слушнале за Марадона се виновни за грешката.

притисни ентер