Црвенковска вклучена во стручниот штаб на Вардар

 Поранешната македонска репрезентативка Билјана Црвенковска е нов член на стручниот штаб на РК вардар.

Таа ќе работи со тимот покрај главниот тренер Роберто Гарсија Парондо и тренерот на голманите Дејан Периќ.

Црвенковска досега беше на местото заменик директор во клубот каде работеше по завршувањето на професионалната кариера во 2014 година.

- Среќна сум за шансата што ја добивам и навистина се чувствувам почестена што ќе бидам дел од стручниот штаб на Вардар, односно помошник на тренерот Роберто Парондо. Ова е ново искуство и голем предизвик за мене. Ќе дадам се од себе максимално да му помогнам на стручниот штаб и на целиот тим. Знам како функционира тимот, се познаваме добро и очекувам соработка каква што и досега имав, изјави Црвенковска за клупскиот сајт на „црвено-црните“.

Вардар е првиот и единствен машки клуб во Македонија што ќе има женски тренер во стручниот штаб. 

Ѓоковиќ и Халеп – најдобри на светот за 2018

Новак Ѓоковиќ и Симона Халеп се прогласени за најдобри тенисери на светот за 2018 од Меѓународната тениска федерација.

Според федерацијата со седиште во Лондон во денешното известување , Ѓоковиќ оваа награда ќе ја добие по шести пат , додека на Халеп ова и е прва титула , што ќе и биде доделена на традиционалната свечена вечера на 4 јуни во Париз , за време на одржувањето на Роланд Гарос.

,, Посебно сум горд на ова достигнување со оглед на тоа низ какви физички тешкотии минував оваа година , иако дел од мене секогаш веруваше дека можам да се вратам на врвот. “ изјави српскиот тенисер кој годинава ја завршува како прв на АТП листата , иако по Роланд Гарос беше на 22 место.

Симона Халеп , пак токму во Париз го прекина чекањето за победа на Ролан Гарос , а дури 40 недели годинава помина на првотот место на ВТА листата.

,,Имав неверојатна сезона , го освоив мојот прв Гренд Слем на Ролан Гарос и ја завршив годината како број еден. “ , вели младата тенисерка.

Во конкуренција на машки двојки првото емсто им припадна на Американците Мајк Брајан и Џек Сок , додека во женска конкуренција најдобри на светот се чешките тенисерки Барбора Крејчикова и Катерина Синјакова.

Видео: Бруталниот старт на Томас Милер

Фудбалерот на Баерн Минхен, Томас Милер важи за фер и коректен играч.

 Но, во последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите на мечот против Ајакс заслужено доби црвен картон.

Милер неочекувано брутално во занесот на играта стартуваше над дефанзивецот на Ајакс Талиафико.

Милер веднаш по „маја-гери“ стартот заслужено доби црвен картон.

Јувентус подготвува зимска трансфер „бомба“

Италијанскиот фудбалски шампион Јувентус е подготвен да  понуди 80 милиони евра на Манчестер Јунајтед за во јануари во своите редови да го врати францускиот интернационалец Пол Погба.

Иднината на Погба е неизвесна на Олд Трафорд поради неговите константни несогласувања со менаџерот Жозе Мурињо, поради ова одличниот фудбалер од средниот ред сигурно би бил презадоволен ако повторно се врати во Торино.

Раководството на италијанскиот гигант уште на стартот на  новата година  ќе се обиде да го реализира трансферот на Погба, кој токму од Јуве се пресели во редовите на Манчестер Јунајтед  во 2016 година за тогаш рекордни 105 милиони евра.

Интересен е фактот дека Погба пред Јувентус  исто така го носеше дресот на Манчестер Јунајтед, што значи дека ова би бил само уште еден негов трансфер Манчестер – Торино.

Пол Погба е на мета и на каталонскиот гигант Барселона, поради што Јувентус има план „Б“ , а тоа е фудбалерот на Реал Мадрид Иско.  

притисни ентер