Силни детонации во Масачусец – најмалку еден загинат и 12 повредени во експлозија на плин (ВИДЕО)

Серија од експлозии на плин го потресоа гратчето Лоренс во американската држава Масачусец , во кои биле зафатени 40- тина куќи.

До детонации дошло во најмалку 40 куќи . Во пожарот загина еден од станарите , а 12 се повредени , меѓу кои има и со силни изгореници. Веднаш по експлозиите , полицијата им нареди ан сите жители , кои имаат приклучок на плин , да се исклучат.

Куќите во кои експлодирал плинот не се една до друга , туку на повеќе места низ градот. Како причина за експлозиите се наведува дефект на магистралниот гасовод.

притисни ентер