КФЦ ги отвори првите два ресторани во Скопје и Тетово

Американскиот бренд за брза храна КФЦ денеска свечено отвори два ресторани во Скопје и во Тетово.

Франшизантот  кој е ангажиран да работи со КФЦ во Македонија има инвестициски план вреден повеќе од 10 милиони евра за наредните години.

Во моментов има 40 вработени во своите ресторани и 10 вработени во дирекцијата, а во следните две години планот на компанијата е да се отворат 15 ресторани со 400 вработени.

На отворањето на ресторанот во скопски Сити Мол присуствуваа премиерот Зоран Заев и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Дуел Пендаровски-Сиљановска во „Само вистина“ на 2 мај!

По дуелот на деценијата меѓу Заев и Мицкоски, Канал 5 со гордост соопштува дека ќе биде домаќин и на ТВ дуелот на кандидатите за претседател што влегоа во вториот круг, Стево Пендаровски и Гордана Сиљановска Давкова.

Соочувањето ќе биде во живо во емисијата „Само вистина“ на 2 мај, четврток, со почеток во 18.45, на само еден ден од изборниот молк и 3 дена пред одлучувачкото гласање закажано за 5 мај...

И Сиљановска-Давкова и Пендаровски одговорија позитивно на поканата, па очекуваме во духот на демократските вредности, преку јавен судир на идеите и концептите на двајцата, да овозможиме граѓаните полесно да донесат одлука на кого ќе му ја дадат поддршката да биде на чело на државата во следните 5 години..

Концептот ќе биде идентичен со дуелот на Заев и Мицкоски... , ќе трае 100 минути, со ограничување на одговорите на прашањата во траење од2 минути, како и можност за размена на реплики и контрареплики..Двајцата гости ќе добијат прашања на актуелни теми на кои граѓаните очекуваат одговори, а и самите ќе имаат можност да отворат по една тема..

И во ова соочување, тим на новинари на Канал 5 ќе врши т.н. Проверка на фактите, со која ќе ја утврдуваме точноста на податоците што како аргументи ќе ги користат кандидатите..

Саудиска Арабија им ги отсече главите на 37 терористи , еден е распнат

Триесет и седум Саудијци се егзекутирани во Саудиска Арабија , откако се осудени за тероризам , соопшти министерството за внатрешни работи.

Егзекуциите се извршени во пет покраини и тоа во главниот град Ријад, во свертите градови Мека и Медина , во сунитскиот регион ал- Касим и во источниот дел каде живее шиитско население.

Тие се прогласени за виновни поради усвојување на екстремистичко – терористичката идеологија. Во Саудиска Арабија смртните казни се извршуваат со отсекување на главите , но министерството нагласи дека еден од терористите бил распнат , зашто станува за лице осудено за многу тешки злосторства.

Претходно , во државата во јануари 2016 година беа егзекутирани 47 терористи.

Масовен погреб во Шри Ланка – ИД ја презеде одговорноста за масакрот (ВИДЕО)

Исламската држава ја презеде одговорноста за терористичките напади во кои загинаа 321 лица во Велигденскиот масакр.

Нема докази дека токму тие се организатори на масакрот , а инфорамцијата ја објави нивниот сајт Амак. Според министерот за одбрана на Шри Ланка , нападот е одмазда за терориастичкиот напад во Крајстчрч , на Нов Зеланд. За нападот се опдговорни две исламистички групи , National Thawheed Jama'ath (NTJ) и  Jammiyathul Millathu Ibrahim.

Бројот на жртвите достигна 321 , а меѓу нив има 45 деца. Над 500 лица со тешки повреди сеуште се во болниците во Коломбо. Во земјата е прогласен ден на жалост , како и вонредна состојба .

На 35 километри од главниот град , во близина на црквата каде беше извршен еден од нападите, беше одржан и масовен погреб за загинатите.  

притисни ентер