ДИК почнува со кампања за референдумот : ,,Твој став - твое право”

 Државната изборна комисија го утврдува изгледот на гласачкото ливче за референдумот закажан за 30 септември.

Печатницата „Киро Дандаро“ е избрана да ги печати ливчињата, а за таа намена ќе бидат потрошени 13 милиони денари.

Претседателот на ДИК Оливер Дерковски информираше дека од безбедносни причини изгледот на гласачкото ливче Комисијата ќе го утврдува на затворена седница за јавноста, дека за печатење на избирачките ливчиња се пријавиле три печатници, но дека Комисијата одлучила тоа да го прави печатницата „Киро Дандаро“. Се водело сметка заштитата на гласачките ливчиња да биде на највиско можно ниво за да се избеганат сите евентуални шпекулации. 

За сумата што ќе се потроши од 13 милиони денари за печатење на гласачките ливчиња рече дека е намалување во споредба со парите потрошени за гласачки ливчиња на изборните циклуси во 2016 (околу 49 милиони денари) и во 2012 година (28 милиони денари).

Членовите на Комисијата го усвоија Упатството за важечки и неважечки ливчиња на референдумот. За важечко ливче ќе се смета она ливче на кое, како што рече членот на ДИК, Елизабета Постоловска, ќе се заокружи „за“ или „против“ со сино пенкало.

- Со штиклирање и ставање „х“ ливчето ќе биде неважечко, потенцираше таа.

Борис Кондарко читајќи дел од Упатството за важечки и неважечки гласачки ливчиња кажа дека „гласачкото ливче е неважечко ако не е пополнето на начин предвиден со Изборниот законик, Законот за референдум и ова Упатство, ако е прецртано делумно или целосно, ако се заокружени двата или не е заокружен ниеден од понудените одговори на поставеното прашање, ако бројот на гласачкото ливче не е соодветен на бројот гласачкото место каде се гласа или, ако гласачкото ливче нема печат на предната страна“.

Според податоците на ДИК, помалку од 10 гласачи има во 81 избирачко место во 27 општински изборни комисии. Во овие избирачки места нема да се спроведе гласањето за референдумот, но овие граѓани ќе бидат упатени да се изјаснат во најблиското избирачко место не помалку од три километри од неговото населено место. Гласањето на референдумот на 30 септември ќе се одвива во 3.480 избирачки места, а според заклучениот Избирачки список, право на глас имаат 1.806.336 граѓани.

ДИК на денешната седница исто така усвои Упатство за гласање на референдумот кое, како што информира членовите, ќе стане исто така дел од Прирачникот за едукација на избирачките одбори, а за таа цел ќе биде изготвен и видео материјал. Едукацијата на избирачките одбори ќе се одвива во понеделник и во вторник, а деновиве ДИК ќе ја започне и кампањата за едукација на граѓаните за гласањето на референдумот на 30 септември.

На денешната седница исто така ДИК даде одобрение за неколку организации за набљудување на референдумот, а се очекува овој процес на 30 септември да го мониторираат околу шест илјади претставници на различни домашни и странски организации и институции.

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

Оптимистички тонови од претставниците на балканските земји, очекувана воздржаност од Франција и Холандија на денешниот Совет за општи работи во Брисел, каде што стана збор и за проширувањето.

Иако денеска не се носат никакви заклучоци за Македонија и Албанија, сепак дел од министрите за надворешни работи изразија оптимизам дека Скопје и Тирана можат да се надеваат на зелено светло уште во март, но под два услова – новата методологијата на преговарање дотогаш да биде усвоена, а двете земји да добијат позитивен извештај за реформскиот напредок за 10-ина дена.   

-Веруваме дека овие две активности заедно ќе бидат доволни и ќе дадат голем придонес во март да се создадат услови за отворање на преговорите со Македонија и Албанија., изјави Андреја Метелко-Згомбиќ, Државна секретарка за европски работи на Хрватска.

Проширувањето денеска во Брисел, каде пред министрите и формално беше презентирана новата методологија, не го споменаа ниту француската државна секретарка Моншалин, ниту холандскиот министер Блок. За шефот на романската дипломатија пак, новата методологија не смее да биде алиби за пролонгирање на почетокот на преговорите.

-Ја поддржуваме одлуката за што е можно поскоро отворање на преговорите со Албанија и  Македонија. Можеме да ја направиме оваа методологија поефикасна, но единствен услов е таа да не ги блокира или одложи тековните процеси, посебно со Македонија и Албанија, изјави Богдан Ауреску, министер за надворешни работи на Романија

Извешатите за напредокот на Македонија и Албанија во скратена форма се очекува да бидат објавени кон почетокот на март, а првиот тест за евентуален датум за преговори двете земји ќе го имаат на  Европскиот Совет на 27 ми март. Главниот предизвик и натаму останува прашањето дали Македонија може да извиси поради пакетот со Албанија, со оглед дека клучните земји членки се скептични кон Тирана, а во исто време, не отстапуваат од позицијата за можно раздвојување на двете земји

СДСМ: Коалицијата за обнова на режимот предводена од извршителот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе добие нокаут од граѓаните на 12 април

 СДСМ ја предводи најголемата коалиција со граѓаните.

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ е коалиција со криминалот и коалиција за обнова на режимот, предводена од извршителот Христијан Мицкоски и неговиот диригент од Будумпешта, Никола Груевски.

На претстојните избори се создава најголемата коалиција. На 12 април, СДСМ, граѓаните и сите прогресивни сили, сите против криминалот и обновата на режимот на ВМРО-ДПМНЕ.

 Од една страна е СДСМ заедно со граѓаните кои чекорат напред кон интеграција во ЕУ и НАТО, од друга страна извршителот Мицкоски и ВРО-ДПМНЕ кои сакаат да враќаат чекор назад, кон изолација и неизвесност.

Тие чекор назад, СДСМ со граѓаните три чекори напред. Затоа, на 12 април Мицкоски и Груевски ќе добијат нокаут од народот, тоа ќе биде нова можност ВМРО-ДПМНЕ да се реформира во модерна опозиција.

ВМРО-ДПМНЕ самите си потврдија дека кај нив ништо не се променило, тоа е истата партија која со години ја држеше земјата во изолација и заробена, а пред извесно време само докажа дека е кочничар и против се што е во интерес на државата и граѓаните, против напредокот и просперитетот на земјата, против членството во НАТО и ЕУ.

Се додека ВМРО-ДПМНЕ има таков забетониран став и деструктивни политики насочени кон државата и граѓаните ќе остане во длабока опозиција.

СДСМ покажа како вистински се сака државата и како се бранат државните и интересите на граѓаните. Најголема потврда за тоа се решавањето на клучните прашања кои ја држеа земјава во изолација, а со отворањето и ослободувањето на земјава пристигнаа и економските придобивки, еконосмски раст, историски најниска невработеност, бројни мерки и реформи во сите сегменти на општеството од кои директни придобивки имаат граѓаните.

Затоа, на 12 април граѓаните ќе потврдат дека сме на прав пат и ќе ги поддржат политиките на СДСМ што носат економски раст и развој и напредок во евроинтеграциите.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ.

Продолжува битката за животите на повредените во експлозијата во Романовце

Нема промена во здравствената состојба на тројцата повредени во експлозијата од плинска боца во кумановско Романовце, во која на лице место загинаа три деца, а потоа на повредите им подлегна и 58 годишен маж.  

Директорот на Карил, Илир Хасани информираше дека двете жени и мажот кои се на Ургентен се на апарати за дишење, а состојбата им е крајно тешка.

– За жал, не можам да Ви кажам никаква добра вест во моментов. Состојбата на мажот кој се наоѓа во Единицата за интензивно лекување на Клиниката за неврохируршки болести е исто така непроменета. Тој е во тешка, но стабилна состојба. Сите тројца се на апарати за дишење. Во моментот се во кома, значи дека организмот реагира и се влошува, додаде д-р Хасани.

 А претпладнево плинска боца беше причина и за пожар во стан во скопско Ново Лисиче. Во станот имало петтмина, меѓу кои и една неподвижна жена. Нема тешко повредени, причинета е само материјална штета. Командантот на скопската противпожарна бригада Владимир Симоновски, објаснува дека пожарот се раширил од плинска боца на која се варело кафе.

Пожарот го гаснеле 18 пожарникари. Симоновски вели дека минатата година пожарникарите интервенирале на 60 пожари предизвикани од плински боци.

За да бидат сигурни домаќинствата - експертската јавност апелира дека е потребно граѓани да знаат од каде е купена плинската боца, дали е безбедносно контролирана и дали е поминат законскиот рок до кога може да се употребува без дополнителна проверка од соодветна институција.

притисни ентер