Седум милијардери вложуваат пари во бункери за спас од апокалипса!?

Седум милијардери го избрале Нов Зеланд како идеално место за изградба на бункери кои би ги спасиле од апокалипса.

Според дел од светските медиуми седум милијардери од Силиконската долина одлучиле да инвестираат средства во огромен проект – изградба на бункери и нивно опремување.

Информациите  велат дека станува збор за бункери тешки 150 тони кои ќе бидат закопани три ипол метри под земјата.  

Инаку веќе е ангажирана и компанија за изградба на бункерите, станува збор за компанијата „Рејзинс С“ чии генерален директор Џери Лунч веќе објави и нацрт фотографија на социјалните мрежи.

Додека многумина се прашуваат зошто американските милијардери го избрале токму Нов Зеленд , директорот Џери Лунч го даде одговорот, според него клучот е во изолираноста на територијата.

-Нов Зеланд нема непријатели, ниту е мета во случај на нуклеарна војна. Тоа е местото каде луѓето може да најдат скривалиште, објасни Лунч.

Според американската агенција „Блумберг“ вредноста на целиот проект е 11,5 милиони долари.

Медиуми ги предупредуваат туристите со лажна вест - на Бали ве очекува смртоносна епидемија

,,Не одете на Бали , таму владее смртоносна епидемија од која умира секој четврти.” , стои во предупредувањето до туристите . Домашните власти шокирани.

На Бали се во шок по објавите во австѕралиските и британските медиуми дека на овој ексклузивен туристички остров имало смртоносна епидемија. Медиумите од Австралија и од Британија наведуваат дека на Бали имало вирусна епидемија што го напаѓа мозокот и ги опоменуваат туристите да преземат додатни мерки на предострожност.

Велат дека станува збор за јапонски енцефалит , што го пренесуваат комарци , но болеста може да ја пренесат и птици, лилјаци, крави и свињи. Индонезиското Министерство за здравство , според медиумите од Австралија и Британија, ги следи случаите на смртоносната болест на Бали и Манада на северниот дел од Сулавеси.

На Бали се спроведува и вакцинација за децата од девет месеци до 15 години за да се спречи ѓширењето на заразата на другите острови. Вирусот може да предизвика слепило , слабост , пореметување во движењето , а во 30 проценти и смрт. Потребни се 15 дена да се развие заразата , чии први симптоми се слични како кај грип.

По оваа објава во медиумите во Австралија и Британија се огласи и Канцеларијатаз а здравство на островот Бали, од каде порачуваат дека станува збор за лажна вест и дена на островот нема никаква епидемија.

,,Нема забележано случај на јапонски енцефалит на Бали уште од април. Ве уверуваме дека на островот во овој момент нема никаква епидемија .” изјави шефот на Агенцијата за здравство , Кетут Суарџаја.

Познат авто новинар со Порше се заби во камионет (ФОТО)

Познатиот автоновинар Крис Харис под непознати околности се заби во камионет.

Според информациите на британските медиуми , во денешната сообраќајна несреќа навистина учествувал познатиот новинар , кој возел Порше 911 , кое е доста оштетено . До несреќата дошло кога Харис налетал на камионет , кој се движел по патот.

Сведоците велат дека Поршето се забило во страничниот дел од камионетот , но и покрај силниот удар , нема повредени.

Несреќата ја потврди и портпаролот на списанието Top Gear кој рече дека увид направила полицијата , а Крис Харис се судрил додека собирал материјал за емисијата и дека никој не е повреден во несреќата .

На новинарите на Top Gear ова не им е прва несреќа. Најпозната е онаа на Ричард Хамонд кој излета при брзина од 480 километри на час , како и кога истиот новинар го здроби електричниот болид на Римац.  

Произвеле само 12 возила , а сега останало само едно (ФОТО)

Првиот спортски модел во составот на Шкода , додека уште го носела името на своите основачи е БС серијата , а најспортски модел бил БСЦ.  

Произведен под името на имењаците Вацлав Лорин и Клемент , првиот примеројк е склопен на 10 јуни 1908 година. Последното од серијата од 12 возила било склопено во октомври истата година.

До сега е зачуван само еден примерок од овие модели стари точно 110 години. Laurin & Klement BSC бил придвижуван од 1,4 литарски двоцилиндричен мотор со 12 коњски сили.

Возилото неколку години било обновувано , а сега е изложено во музејот на Шкода. Интересно е дека тоа не е првото возило кое Шкода го обнови за потребите на својот музеј во Млада Болеслава.

Пред неколку години тоа беше 996 Суперспрот , исто така единствен примерок од тркачки автомобил од вкупно трите произведени. Бил во сопственост на словачкиот возач Иван Мицик, кој доаѓал во неколку моторни издание , за конечно да добие мотор со компресор што му дал сила од 180 коњски сили.

притисни ентер