Црвенковски: Договорот е нужност, ќе гласам „За“ на референдумот

По неколкугодишен молк, попладнево со став во јавноста се огласи поранешниот претседател на државата, Бранко Црвенковски.

Црвенковски на референдумот на 30-ти септемрви ќе излезе  и ќе гласа За.. Поранешниот македонски претседател по подолг молк и за прв пат по потпишувањето на преспанскиот Договор  во писмената изјава за медиумите , вели  дека неговиот глас За,  не е затоа што смета дека преспанскиот Договор е голема победа и успех, туку дека е нужност од која во дадената ситуација нема бегање..

,,Не мислам дека спроведувањето на договорот нема да предизвика негативни последици, туку негативните последици од неговото пропаѓање ќе бидат несразменр поголеми, смета екс шефот на државата

,,Нормално е дека кај секој разумен и одговорен човек кога се работи за вака важно прашање постојат дилеми. Деновиве многумина ме прашуваа дали јас би потпишал таков договор. Мојот одговор е дека во овој момент тоа е апсолутно небитно.

Потписот е ставен и после тој чин враќање назад нема. Ниту во иднина оваа или некоја друга грчка Влада ќе се откаже од стекнатите позиции со овој договор, ниту меѓународната заедница (барем оној дел кон чие друштво се стремиме) ќе има разбирање за таквата наша несериозност и неспроведување на превземените обврски.

Црвенковски во писмената изјава наведува  дека  има повеке причини поради кои длабоко верува дека  Евроатланските интеграции се  единствена добра опција за иднината на државата.  Оценува дека за  жал изминатите 27 години  не сме покажале сопствен капацитет  за спроведување квалитетни реформи без притисок и мониторинг однадвор, за што чуствува и голема лична одговорност. Мегуетничките односи пак се клуч на стабилноста. Евентуалната подолготрајна бесперспективност на планот на Евроинтеграциите , порано или подоцна елаборира Црвенковски  е  потенцијален ризик за внатрешната стабилност, и тој ризик  вели мора благовремено да се елиминира

,,Знам дека имате многу причини за незадоволство од функционирањето на актуелната власт. Знам дека имате уште повеќе причини за незадоволство од функционирањето на сите досегашни власти.

Но односот кон политичарите и политичките партии се искажува на избори.

На 30-ти септември е нешто сосема друго. На овој референдум ќе се одлучува, не кој ќе владее, туку кој пат кон иднината како држава ќе го избереме, вели Црвенковски во писмената изјава додавајќи дека  на  30-ти септември, и покрај сите негови тешки внатрешни дилеми ќе го послуша сопствениот разум и ќе гласа За. 

Груевски на ФБ: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната “сламка за спас”

Поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски се огласи со статус на социјалната мрежа Фејсбук.

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор.

Очигледно неговата лична проценка е дека ова е последен момент кога би можел да состави некаква приказна, колку и таа да звучи неубедливо, за да побара таква помош.

Тој е свесен дека без нив нема никакви шанси народот да му даде доволно поддршка, со која би победил или пак по поразот на изборите и без победа да состави влада.

Всушност тој би одел горе-долу со истата кампања и тези надвор кај меѓународниот фактор, но и внатре на самите избори. Претставувајќи ја опозицијата како ,,националистичко плашило” за европските и евроатланските интеграции, а себеси како “ангел спасител” за истото.

Одлуката на Заев за предвремени избори не е ниту за добивање насока од граѓаните чија насока никогаш и не му значела ниту некогаш ја почитувал, ниту за нова доверба која никогаш не ја ни добил, ниту за неговиот кредибилитет кој всушност и го нема.

Одлуката во неговите очи е последната “сламка за спас”.

Тој се плаши дека по приемот во НАТО и по потпишувањето на договорите за учебниците по историјата со двата соседа, неговата употребна вредност целосно ќе исчезне, дека не само што меѓународниот фактор ќе нема ниту една причина да се ангажира и да го поддржува на избори и при составување влада, туку заради неспособноста и криминогеноста може и да сака да се ослободи од овој криминоген ренегат бидејќи неговите катастрофални чекори надвор од испорачувањето на двата договори со соседите се повеќе им се препишуваат ним.

Но приказната на Заев е јалова. Секому му е јасно дека опозицијата е поддржувач на европските и евроатланските интеграции затоа што тоа е интерес на Македонија и на македонскиот народ и граѓани. Старата ,,финта” го нема истиот ефект кога втор пат се употребува, особено на ваков начин.

Откако вчера го провери ,,пулсот” и ја виде реакцијата кај сите кои ги смета за блиски во партијата и пошироко со приказната дека ќе поднесе оставка, денес излезе со планот, кој сигурно не му е од вчера.

Слична ситуација, но со различни мотиви, имаше во 2008 година. Тогаш ВМРО-ДПМНЕ отиде на брзи предвремени избори по самитот на НАТО во Букурешт, но имаше три мотиви и две дополнителни околности кои заедно во пакет насочува кон неминовност од брзи избори:

1. Имавме блокада на парламентот со спроведениот филибастеринг на ДУИ кој тогашниот деловник за работа го овозможуваше до бескрај (не случајно прва работа по изборите кога имавме 62 пратеника беше промена на деловникот). Над 150 закони беа блокирани без надеж да се деблокираат. Без можност да се моделираат нови политики за развој и напредок на државата преку законите се губеше смислата на владеењето.

2. Сите пост изборни коалициони партнери на ВМРО, поточно нивните лидери беа во тајни заткулисни разговори, а две од нив во финални преговори со СДСМ за формирање ново мнозинство. Беа во прашање недели за формирање ново парламентарно мнозинство и заминување на ВМРО во опозиција.

3. Анкетите покажува историско водство и поддршка кај народот за ВМРО, што и се докажа на изборите. Два други значајни фактори и околности беа исто така пресудни. Ни беше целосно јасно дека после триумфализмот на Караманлис по враќањето од Букурешт во Атина не постојат теоретски шанси тоа што го блокираше во Букурешт да го овозможи во следните 2-3 месеци. Второ, меѓународната заедница иако со мали критики за предвремените избори, сепак беше неутрална.

.Денес после самитот на ЕУ во Брисел ништо од ова не постои. Ниту Заев има поддршка кај народот поголема од опозицијата, ниту блокада во парламентот, ниту некој негов коалициски партнер размислува да го напушти во ова време кога казната за тоа е притвор, обвинение и затвор, независно дали има или нема вина.

Денес главниот мотив на Заев е неговата последна надеж дека ќе го убеди меѓународниот фактор дека се уште има потреба од макар и криминоген и неспособен марионетски премиер, односно дека на таков начин ќе успее да ја задржи власта.

Овој пат од никого нема ветување за поддршка. Но чекорот го повлекува бидејќи нема друг избор, со надеж дека споменатите ќе “паднат на блефот” и ќе се убедат во приказната па ќе немаат друг избор.

Дали е можно да се премисли? Се е можно кај премиер кој знае дека не може да се потпре на народот, знае дека од друг зависи и кој само со интрига и заткулисни игри, надвор од очите на народот, може да дојде или остане на власт.

Но, да не заборавиме дека му е јасно дека времето не работи за него независно на скорешниот влез во НАТО.

Напиша Груевски на Фејсбук.

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски очекува на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори.

Тој денеска од Гостивар нагласи дека нема да го прифати предлогот на премиерот Заев за предвремени избори без техничка влада, односно ништо што е надвор од законските прописи.

Лидерот на ДУИ Ахмети рече дека понудата за предвремени избори во моментов се најдоброто решение.

 “Мислам дека е морален акт. Повторно ќе кажам дека вината не е кај земјите  - аспиранти. Најдоброто решение е пред граѓаните да се даде нова понуда”, вели Ахмети.

Предлогот за предвремени избори беше поздравен и од албанскиот опозициски блок. Портпаролот на Алијансата за Албанците Флакрон Беџети рече дека лидерската средба ќе биде прилика за усогласување меѓу партиите како да се одвива изборниот процес

 “Ние како Алијанса за Албанците сме подготвени за предвремени избори со силно убедување дека ќе ги поразиме политичките противници и ќе им дадеме нова надеж на гласачите, особено Албанците, оставајќи го настрана политичкиот монизам предводен од ДУИ веќе две децении“, вели Беџети.

Неуспехот за добивање на датум за почеток на преговорите со ЕУ целосно ја делегитимираше владата, поради што предвремените парламентарни избори се најдобрата опција, велат од Движењето БЕСА. Од партијата ја отфрлаат можноста за коалиција со ДУИ, велат дека се отворени да разговараат за изборна коалиција само со опозициони политички структури на Албанците во државата.

Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Ден откако Европскиот Совет не донесе одлука за отпочнување на пристапни преговори на Македонија со ЕУ, премиерот Зоран Заев со предлог – да се оди на брзи предвремени избори.

Одлуката ја донел како што рече како чин на негова одговорност поради негативниот исход од Брисел а ќе ја стави на маса на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски.

По неуспехот во Брисел сите опции биле во игра меѓу кои и негова оставка. Предлага изборите да се одржат во најбрз можен рок за што, како што кажа ќе се испочитуваат обврските за пржинска влада со тоа што претходно ќе се повлече а на негово место ќе дојде технички премиер. Не прецизираше точен датум за избори поради очекувањата на одлуката за влез во НАТО.

Околу случувањата за време на заседавањето на Европскиот Совет, Заев кажа дека претходеле сигнали од Брисел за можна блокада од страна на Франција, но до последен момент се надевал на позитивна одлука. Во изминатите четири месеци, вели, безуспешно се обидувал да договори средба со францускиот претседател Емануел Макрон.

Лидеската средба е закажана за утре попладне во претседателската Вила Водно. Доколку партиските лидери се договорат за предвремени парламентарни избори ќе треба да го договорат и датумот. Пржинскиот модел кој што е вграден во Закон за Влада предвидува 100 дена пред денот на изборите премиерот да поднесе оставка и да се формира преодна Влада. Но различни се толкувањата околу примената на одредбите за редовни или предвремени изборни циклуси, во однос на скратените рокови.

притисни ентер