Сугарески очекува 95 проценти реализација на капиталните инвестиции

Државата ќе им помогне на општините во санирање на над 1000 километри оштетена патна мрежа во земјава.

Со 70 милиони евра пари од Светска банка и уште 100 милиони од Европската инвестициска банка ќе се градат локални патишта, комунална и водоводна инфраструктура.

Околу 13 милиони евра се уште стојат неискористени од сметката на министерството, а 8 општини немаат потрошено ниту денар. Сугарески апелира до локалната самоуправа да не се чекаат јавни огласи туку веднаш да се подготват издржани проекти со нагласување на приоритетите.

„Утврдувањето на методологијата на распределба на средства ќе биде на принцип на она што досега го имавме со Европската банка – врз база на бројот на население, големината на населените места, а приоритетот за изградба на патиштата, водоводите и канализационите мрежи ќе го утврдуваат самите општини. – изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Иако капиталните инвестиции во рамки на министерството изнесуваат 63,25 проценти, се уште голем проблем е гасификацијата. Заклучно со август, по оваа ставка реализирани се само 8,6 отсто. Сепак, министерот е оптимист дека до крајот на годината вкупниот износ ќе надмине 95 отсто.

„Многу јасно ги соопштуваме сите аргументи зошто гасоводот на Водно треба да продолжи. Тоа аргументирано низ дебата по повеќе основи и во делот што значат финансиските средства, најважно од се е делот на заштитата на животната средина и сите оние аргументи што ги имаме за тоа зошто не треба да се менува трасата која е веќе зацртана.“ – додаде Сугарески.

Анализите на министерството покажале дека најоштетени се патиштата во источниот регион. Очекувањата се дека рехабилитацијата на патиштата ќе биде завршена за околу две години.

СДСМ: Мицкоски призна дека ВМРО-ДПМНЕ има незаконски долг од 400.000 евра

Портпаролот на Никола Груевски, Христијан Мицкоски денеска конечно призна дека неговата ВМРО-ДПНЕ има незаконски долг од 400.000 евра за кампањата на Гордана Сиљановска.

Спротивно на членот 71 од Изборниот законик каде што јасно стои дека  сите трошоци за кампањата исклучиво ќе се покријат од средствата на таа сметка.

Сметката е затворена а незаконскиот долг од 400.000 евра не може да се врати од друга сметка. Прашање е зошто тие фирми молчеле за овој долг и тоа е нова димензија на оваа афера. 

Скандалот, најновата афера во ВМРО ДПМНЕ мора да се расчити, особено што е поврзан и со фирми на Орце Камчев, осомничен во предмети на СЈО.

Мицкоски денеска призна дека ВМРО-ДПМНЕ продолжува со старите криминални навики, сметки за изборни кампањи полни со долгови, исто како во времето на Груевски и дупката од 3.5 милиони евра. 

Сега, Мицкоски треба да се охрабри и да одговори што финансирале фирми на Орце Камчев за ВМРО ДПМНЕ? 

Дали долгот има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ?

Со секој нов ден на виделина испливуваат лагите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

Таков е случајот и со Законот за употреба на јазици со кој Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ со месеци ги плашеа граѓаните. 

Денес, се покажа дека никој нема да плаќа казни ако не знае албански, дека никој никој не е принуден да учи албански или каков било друг јазик, дека институциите не се блокирани заради Законот за употребата на јазиците, како што со месеци лажеа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

Уште еднаш се докажа дека Мицкоски работи по директивите на Груевски, дека нема никаква промена во ВМРО-ДПМНЕ. 

Опозициската партија предводена од Мицкоски е заглавена во деструктивната матрица на лажни вести и незаконско работење и затоа на 12 април граѓаните уште еднаш ќе ги поразат нивните погубни политики и ќе потврдат дека сме на прав пат.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Кривична пријава против тројца скопјани за злоупотреба на службената положба

Поднесена кривична пријава против тројца скопјани, вработени во Бирото за метеорологија поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на службена положба и овластување".

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П.(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото за метеорологија поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на службена положба и овластување".

– Н.П. изготвил и потпишал потврда за отворање на постапка за идентификација, со која на жител од Кичево, лице му потврдил статус „Државјанин на РМ кои се враќаат од странство" а која се однесува за товарно возило кое не ги исполнувало законски предвидените ЕУРО стандарди а потоа в несол податоци од негов колега без негово знаење и согласност. М.Т. како раководител во Бирото за метрологија ја потпишал изготвената потврда без да се увери дека нема потпис од изготвувачот иако, копијата од странската сообраќајна дозвола не била заверена на нотар. И.Т. во својство на помошник раководител во Бирото, нелегалната потврда ја потпишал и ја заверил со службен печат од Бирото за метеорологија информира портпаролот на СВР- Охрид, Стефан Димоски. /МИА

Разговор со вицепремирот за економски прашања Кочо Анѓушев

Кои се очекувањата околу намалувањето на невработеноста и растот на БДП?

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев гостин во вестите на Канал 5. Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговара со него пред Владата.

 Во видеото погледнете го целиот разговор.

притисни ентер