Тачи: Овој е историски момент, Македонија мора да го искористи

И косовскиот претседател Хашим Тачи се приклучи кон пораките на меѓународната заедница и даде силна поддршка за претстојниот референдум.

Тој по средбата со премиерот Зоран Заев ги повика граѓаните да гласаат “ЗА” на референдумот бидејќи тоа значело мир и за Косово.

Тачи смета дека овие пораки не се мешање во работите на државата, туку дека тие се само пријателски совет кон соседна држава.

Заев рече дека Македонија го поддржува позитивното решение за Косово и тековниот дијалог меѓу Приштина и Белград, за кој смета дека е клучен за стабилноста и развојот на регионот.

Косовскиот претседател оцени дека доколку се постигне спогодба со Србија, косовските граѓани би требало на референдум да се изјаснат дали се за мировен договор со Белград со кој би му се овозможило на Косово да се зачлени во ЕУ и НАТО.

Тој рече дека ќе направи демаркација, 430 километри меѓу Србија и Косово.

Премиерот, Зоран Заев, најави интензивирање на економската соработка преку воспоставување на мешовит комитет, како и градење на стратегии за интеракција меѓу бизнис заедниците со Косово. Заев исто така изрази уверување дека новиот граничен премин и инфраструктурната поврзаност со патот Блаце-Скопје ќе има позитивно влијание врз обемот на трговијата.

Паника во Загреб по појавата на коронавирусот , се празнат продавниците (ВИДЕО)

Наскоро откако беше потврден првиот случај на инфекција со коронавирус во Хрватска, поточно во Загреб, почна да се шири паника кај граѓаните.

Во аптеките веќе нема заштитни маски, јавуваат медиумите,  иако за нив експертите велат дека не помагаат против болеста, а во некои продавници им недостасуваат антибактериски гелови за раце и влажни марамчиња.

Според снимките и фотографиите што се шират на социјалните мрежи, полиците на некои локални продавници се веќе празни. Недостасува шеќер, брашно, тесто, месо… што е евидентно на снимките објавени од граѓаните на Твитер.

Исто така, се зголеми и купувањето преку интернет.

Шефот на канцеларијата за управување со вонредни состојби во Загреб, Павле Калиниќ ги предупреди граѓаните дека нема причина за паника.

„Ние го поддржуваме штабот на Министерството за здравство. Барам од граѓаните да не паничат, наводно имаме еден пациент, нема потреба да брзаме кон продавниците веќе по половина час“, рече Калиниќ, додавајќи дека протоколот за лекување е донесен кога е прогласена епидемијата.

И покрај предупредувањата за смиреност, во супермаркетите во загреб полека исчезнуваат лименките со конзервирана храна, млеко, паштета ... Во сите продавници попладнево има голем метеж.

Солзавец и водени топови на протестите меѓу граѓаните и полицијата против нов прифатен центар за мигранти (ВИДЕО)

Полицијата  употреби солзавец и водени топови за да ги растера грчките островјани кои се обидоа да го блокираат пристапот до градилиштата за нови центри за прием на мигранти.

Жителите на островите Лезбос и Хиос стравуваат дека новите центри за прием на мигранти, кои ќе ги заменат привремените кампови за бегалци, ќе ги направат островите трајно пренатрупани.

Властите, меѓутоа, велат дека новите затворени центри, ќе значат подобар јавен ред и безбедност и ќе ги намалат ризиците за јавното здравје, особено поради  ширењето на коронавирусот ширум светот.

Локалните власти предупредуваат дека отворените простори, како бегалските кампови, се временска бомба за појава на инфекции , вклучително и зараза од коронавирус од големи размери.

ВМРО-ДПМНЕ денеска на марш за правда

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протестен марш од Oбвинителството до Врховниот суд.

Од партијата велат дека на овој начин сакаат да упатат порака за почитување на правдата, како и дека ќе се спротивстават на кршењето на Уставот и законите.

Протестот го следи Тамара Стојкова...

притисни ентер