Меркел: Ја разбирам загриженоста, но омразата не е одговор

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека сериозно ја сфаќа загриженоста на Германците во врска со кривичните дела кои ги прават мигрантите.

Меѓутоа, порачала дека “нема оправдување“ на тоа да се одговара со омраза, симпатии спрема нацизмот и насилството.

Меркел во обраќањето кон парламентот, истакнала дека разбира дека многу се загрижени поради кривични дела на мигрантите после убиството на еден Германец во Хемниц поради кое се уапсени Ирачанец и Сириец.

Германската канцеларка истовремено ги осуди демонстрациите на ултрадесничарите во Хемниц, на истокот на Германија, во текот на кои беа повредени неколку странски државјани.

„Нема оправдување или изговор за омразата, примената на насилство, користењето на нацистички симболи и непријателство спрема луѓето кои поинаку изгледаат“ – порачала Ангела Меркел.

Таа ги повика членките на ЕУ да бидат солидарни и да обезбедат европската гранична управа, Фронтекс, да има доволно овластувања за да биде ефикасна во сопирањето на илегалната миграција, во склад со плановите на Европската комисија, пренесе „Ројтерс“.

притисни ентер