Кадик: Поддршка за успешен референдум и за интеграциите на Македонија

Поддршка за референдумот стига и од Франција. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Русија го прошири списокот на граѓани од ЕУ,на кои им е забранет влез во земјата

Русија го прошири списокот на граѓани на Европската унија со забранет влез на нејзина територија и ја претстави одлуката како одговор на „непријателските“ потези на Европејците.

Министерството за надворешни работи не навело никаква причина за одлуката, донесена во време на растечки критики на Европа во врска со наводното труење на лидерот на руската опозиција, Алексеј Навални.

„Ние повеќепати ја предупредувавме Европската унија за деструктивната страна на нејзиното однесување“, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека списокот на поединци и европски организации на кои им е забранет пристап до Русија е проширен за да биде „еднаков“ со списокот на ЕУ.

„Доколку ЕУ опстојува на својот конфликтен пристап, ние го задржуваме правото да одговориме со соодветни мерки“, изјави рускиот министер за надворешни работи.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова ја осуди „дезинформациската кампања во врска со рускиот државјанин Навални, која ја организираа западните земји, нивните водачи, нивните официјални претставници“.

"Ние едноставно сметаме дека таквата реторика е неприфатлива. Нема докази против Русија", рече Захарова, која не повлече никаква врска помеѓу санкциите и наводното труење на Навални.

Европскиот министер за надворешни работи Јозеп Борел неодамна ја спомена можноста за усвојување на „закон на Навални“ што ќе биде средство за можни санкции. Германија исто така најави можност за казнени мерки против Русија.

Членките на ЕУ ја повикаа Русија да го расветли она што тие го сметаат за обид за атентат, но Москва одбива и вели дека нема индиции дека е сторено кривично дело.

Германија го идентификуваше нервниот агенс Новичок како средство со кое е затруен Навални. Отровот бил произведен во поранешниот Советски сојуз за воени цели.

Москва ги отфрли „неоснованите обвинувања“ и, од друга страна, ја обвинува Германија дека одбива да ги открие медицинските досиеја на Навални.

По труењето, Навални бил пренесен во болница во Берлин, каде лекарите дијагностицирале труење со Новичок, што било потврдено од лабораториите во уште две европски земји.

Во Србија 81 новозаразани, едно лице починало од корона

Во последните 24 часа, здравствените власти во Србија, откако анализирале 7466 тестирани примероци, пријавиле нови 81 заразени и еден смртен случај од последиците на ковид-19.

Според српското Министерство за здравство, 315 пациенти биле хоспитализирани, а 22 пациенти се на интензивна нега и респиратори.

Досега се регистрирани вкупно 33.080 пациенти меѓу 1.092.359 тестирани, а од почетокот на епидемијата на 6 март, 744 лица починале како резултат на инфекција со коронавирус, што ја одржува сегашната стапка на смртност на 2,25 проценти.

Според епидемиолошките податоци, за три недели од почетокот на учебната година, вкупно 60 ученици биле заразени со коронавирус, што, според министерот за образование, Младен Сарчевиќ, е многу мал процент со оглед на фактот дека во Србија има околу 850 000 ученици.

Од петокот, на 18 септември, во Србија се во сила засилени епидемиолошки мерки за надзор, кои вклучуваат регистрација на сите граѓани што се враќаат од странство во електронскиот систем за е-здравство, со цел да се реагира што е можно побрзо во случај на симптоми на коронавирус за време на периодот на инкубација.

Според Кризниот штаб, досега се вратиле повеќе од 25.000 српски државјани, во земјата по одморите во Црна Гора, Хрватска, Босна и Херцеговина и Албанија, како и од други земји.

ID.3 на Фолксваген стана реалност (ФОТО)

Брендот Фолксваген премина во третото главно поглавје од стратешко значење во историјата, а по Буба и Голф, влегува во нова ера на подвижност и претставува целосно електрична верзија.

Првиот модел од серијата електрични возила МЕБ е неутрален во однос на емисијата на СО2, е целосно мрежен и дозволува електрични опсези до 549 км.

ID.3 е првиот Фолксваген што се базира на ново развиена модуларна електрична платформа позната под кратенката МЕБ. Овој погон е оптимизиран во областа на батеријата за да се постигне максимален опсег со најмалку трошоци.

ID.3 и визуелно сигнализира дека тоа е многу повеќе од обичен нов модел. Надворешните димензии можат да се споредат со димензиите на моделот Golf, додека внатрешноста нуди простор од супериорна класа.

Концептот на внатрешен отворен простор ID.3 нуди изненадувачки простор и, благодарение на чувството за пониска средна класа, поставува нови стандарди во компактната класа, но не на штета на багажникот од 385 литри.

ID.3 комуницира со возачот и околината. Покрај дигиталниот кокпит, најголема новина е новоразвиениот, централно позициониран екран на допир со дијагонала на екранот од 10 инчи,што му ги обезбедува на возачот сите важни информации. Исто така, постои интелигентна контрола на говорни команди со нормален говор.

Функциите на системот за поддршка се поддржани од повеќенаменска камера на шофершајбната што препознава и сообраќајни знаци.

Удобноста и безбедносните се карактеристики на моделот ID.3 што вклучуваат, меѓу другото, „Предна помош“ со функција за сопирање во итни случаи на Сити и систем за препознавање пешаци, поддршка за одржување лента „Помош за лента“, „Страничен асистент“, „Паркинг помош“ вклучувајќи камера за возење во рикверц и систем за пристап без клучеви („Kessy Advanced“) со осветлени рачки на вратите.

притисни ентер