Кондомите на Куба се користат и за правење вино (ВИДЕО)

Кубанците , соочени со недостаток на производи и високи цени , се снаоѓаат на сите начини за да искористат она што е евтино.

Кубанците најдоа многу начини за користење на кондомите. Се користат при риболов , во ферментација на вино, при поправка на пукнатини , па дури и како гумички за коса. По десетиците години под економски санкции и во услови кога просечната плата е околу 30 долари , Кубанците се снаоѓаат со тоа што го имаат .

Владата , како дел од програмата против полно преносливи заболувања , ги субвенционира кондомите. Така , едно пакување чини околу четири центи. Во американската репортажа , фризрка од хавана објаснува дека ги користи при собирање на коса како стегачи . Кондомите се користат и на детски родендени како шарени балони . Рибарите ги користат така што поврзуваат неколку надувани кондоми и им служат за пловки .

Сепак на најоригинален начин ги користи Орестес Естевез. Во импровизирана винарија во неговиот дом грлото на шишето во кое има сок од грозје , го покрива со кондоми .

Додека трае ферментацијата , кондомот се надувува од гасовите , а кога ќе се изфува , тогаш виното е готово и Естевез го продава во својата гаража.

Новата „Opel Corsa“ ја освои титулата „AUTOBEST 2020“

Новата „Opel Corsa“ е изгласана за „AUTOBEST 2020“, европското признание за „Best Buy Car of Europe“ односно автомобил кој нуди најмногу за својата цена.

Со вкупно 17.617 поени, новата „Corsa“ го освои првото место за само 157 поени пред новата генерација на „Peugeot 208“. Во проценти изразено, од вкупниот број распределени поени во финалето, разликата претставува само 0,2%! „Škoda Kamiq“ се најде на третото место со вкупно 16.848 поени, само 612 поени помалку од новиот „208“. Во вкупното рангирање следат „Renault Clio“ и „Nissan Juke“. Деталните резултати се наведени во „Final Ranking“ секцијата на веб-страницата на „AUTOBEST“.

„AutoBest “организацијата беше создадена во 2001 година со револуционерен концепт за „Best Buy автомобил“, односно автомобил кој нуди најмногу за својата цена достапен на европскиот пазар. Членовите на жирито претставуваат вкупно 31 европска нација, опфаќајќи огромното мнозинство на европското население. За еден автомобил да стане AUTOBEST победник, мора да претставува најдобра понуда за повеќето европски купувачи. Цената, сервисната мрежа, снабденоста со резервни делови и разновидноста на понудата се најважните критериуми во процесот на гласање. Дизајнот и новите технологии се исто така важни критериуми. При одлучувањето за победникот AUTOBEST жирито користи транспарентен систем на гласање, со сложена шема од 13 критериуми.

За пречекот на Новата година во Крушево – Викторија Лоба

Заедничкиот пречек на Новата 2020 година Крушево го организира на плоштадот Никола Мартиноски" со музика, весело расположение и очекува многу гости. 

За пречекот на Новата година ќе настапат македонската пејачка Викторија Лоба и повеќе Ди-џеи. Новогодишната забава ќе почне на 31 декември од 21.30 часот.

Крушевските локални власти очекуваат многу туристи за пречекот на Новата година како и за новогодишните празници, воедно и дека Крушево ќе има уште една успешна зимска сезона./МИА

БОСАНСКА СТАРИНСКА БАКЛАВА

РЕЦЕПТ НА: АКИЈА СИНАНИ

Потребни состојки : 900 гр. брашно, 1 лажичка сол, 5 јајца, малку маргарин, 250 мл. млеко, малку нишесте, 600-700 гр. мелени ореви, околу 300 мл. масло, 1 л. вода, 1,5 кг. шеќер и малку лимонов сок.

Постапка:

Во поголем сад со брашно се става: сол, јајца, малку маргарин и млеко и се замесува тесто.

Тестото треба добро да се измеси.

Се дели на 10 дела и од секој дел се сука поголема кора.

При сукањето корите се поросуваат со нишесте.

Откако ќе се исукаат тенки кори се сечат во форма на тепсијата во која ќе се печат.

Се реди еден слој кори во тепсијата и одозгора се ставаат мелени ореви.

Врз нив се става втор слој на кори и баклавата се сече на помали парчиња.

Баклавата се полева со масло и се пече во загреана рерна околу 45 минути.

За тоа време се подготвува шербетот.

Во тенџере со 1 литар вода и малку лимонов сок се става 1,5 кг. шеќер да проврие.

Откако ќе се испече баклавата веднаш се полева со зовриениот шербет.

притисни ентер