Враќање во иднината – новиот FIAT 500X

Италијанскиот Фијат го унапреди својот кросовер 500X со нов изглед и технологија за да ги задоволи потрошувачите на ваков вид возила.

Фијат 500X е најопродаваниот модел во Европа во 2016 во својата класа и затоа производителот се потруди да го унапреди неговиот изглед со нови ЛЕД светла , ентериер и современа техничка опрема.

Не се заборавени ниту перформансите па новиот 500X доаѓа со трицилиндричен и четирицилиндричен турбо бензиски мотори на новата генерација , кои се за 20м проценти поекономични од досегашните и за исто толку потивки.

Новите турбо бензин мотори произведуваат 120 КС и имаат 190 Нм момент на вртење во комбинација со шестостепен менувач и погон на предните тркала. Четирицилндричниот мотор , пак , има 150КС и 270 Нм момент на вртење со шестобрзински ДЦТ менувач со двојно квачило и погон на предните тркала.

Новите мотори ја поминуваат и најстрогата контрола Еуро 6 Д за загадување на воздухот. Во автомобилот е вграден и систем за препознавање на сообраќајните знаци , како и предложена брзина.

Има и вградена помош при напуштање на лентата на патот.  Во 500X е вградена и најновата технологија со тач екран , Uconnect 7" HD LIVE. Фијат ги промовира новите 500X во две каросерии со три пакети опрема и тоа FIAT Urban, City Cross и Cross.

притисни ентер