Најновиот двосед BMW Z4 пред промоцијата во Париз (ФОТО)

По неколку месечни шпекулации за изгледот и перформансите , BMW конечно го претстави новиот roadster Z4 развиен во соработка со Toyotа.

Новиот спортски двосед BMW Z4 се одликува со долга предница , низок центар на гравитација и мек покрив.

BMW Z4 со интерна оснака G29, има мек покрив на склопување и багажник поголем за 70 литри од својот претходник во истата класа. Сепак , за разлика од претходникот , овој модел е полесен за 50 килограми.

BMW го претстави новиот Z4 во моќна M40i верзија со 3,0- литарска линија со 340 KS и забрзување од 0-100 km/h за 4,4 секунди со комбинирана потрошувачка од 7,1-7,4 l/100 km.

Новиот BMW Z4 доаѓа во Frozen Orange металик боја со темни детали , црни ретровизори , ЛЕД предни светла , црн кожен ентериер , електронско местење на седиштата , амбиентално осветлување, Harman Kardon аудио систем , heаd-up дисплеј, како и нова Live Cockpip професионална контролна табла од 12,3 инчи.

Моделот ќе се најде на продажба во вториот квартал на следната година.

Почетната основна верзија во Германија ќе чини 35 000 евра , а ќе се произведува во погонот во Грац. Прв пат ќе биде виден во јавноста на 19 септември во Париз.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер