Заев: Пријателството со Бугарија е искрено

Македонија и Бугаријаат имаат искрено пријателство и соработка. Ова го порачува премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил.

- Гледам во пријателска Бугарија се отвори јавна дебата и се постави дури и прашањето за тоа дали ние двете земји и двата народа градиме искрено пријателство и соработка. Сакам да им порачам на сите граѓани, дури и на критичарите во Македонија и во Бугарија, да немаат дилема дека пријателството и соработката се искрени, наведува Заев.

Тој додава дека повеќе од една година чествуваме заеднички делови од историјата меѓу двата народа и оти неколку пати заедно одбележуваме историски настани.

- Јас сум првиот премиер на Македонија што во Бугарија (Благоевград) се поклони пред споменикот на Гоце Делчев при заедничкото одбележување на празникот. Претходно мојот пријател, господинот Борисов, беше прв бугарски премиер кој се поклони пред гробот на Гоце Делечв во Македонија (Скопје) при заедничкото одбележување на празникот. Заедно двајцата претседатели на влади се поклонивме и пред споменикот на Цар Самоил во Софија. Заедно во Рим, во Ватикан оваа година ги славевме Светите браќа Кирил и Методиј, заедничките сесловенски просветители. Премиерот Борисов дојде во Скопје специјално  да се поклони пред споменикот на Холокаустот на Евреите, појаснува премиерот.

Во пораката уверува дека се гради искрено пријателство кое, како што вели, неколку децении наназад беше изгубено и оти тоа беше загуба за двете земји.

- Ние повторно го најдовме нашиот пријател и брат. Да не дозволиме да  се враќаме назад. Тоа ни е обврска пред нашите деца. Некогаш можеби не сме доволно внимателни ние политичарите, некогаш правиме и грешки, но ве уверувам дека тоа е само невнимание, затоа што искрено сакаме соработка и пријателство како што тоа го потпишавме во Договорот за добрососедство и пријателство. Зарем можеме да заборавиме како премиерот Борисов и министерката Захариева се бореа за Македонија во Министерскиот совет на ЕУ и во Советот на Европа, за Македонија да добие датум за почеток на преговори со ЕУ? Се бореа како што се борат за својата земја. Зарем можеме да се правиме слепи и глуви кога гледаме и слушаме се што Бугарија направи и успее во тоа да и помогне на Македонија за добивање на поканата за членство во НАТО? Зарем цела Европа не виде како  Бугарија помага за Македонија и Западниот Балкан да се приближат кон ЕУ? Никогаш нема да го заборавиме тоа пријателство кое е докажано на дело. Ние сме благодарни и многу го почитуваме тоа, вели Заев и доава дека затоа заедно ќе го славиме и чествуваме нашето минато и на темелите на тоа минато ќе продолжиме да ја градиме нашата заедничка иднина.

Заедно, порачува, ќе бидеме како едно семејство во заедништво со сојузниците од Европската унија и НАТО. /МИА

Американски воен авион прелетува над Русија

Американското Министерство за одбрана најави дека денеска и утре ќе изврши набљудувачки лет над Русија.

На тој начин , се наведува во соопштението од Пентагон , ќе се процента руските воени активности, а летот е во согласност со Договорот ,,Отворено небо”.

Договорот бил потпишан 1992 во Хелсинки , а стапи на сила во 2002 , со што им се овозможува на 34 земји потписнички да ги надлетуваат  туѓите територии со цел взаемно надгледување на воените активности.

,,Ова е прв пат во согласност со Договорот САД да врши надлетување над Русија од ноември 2017. “ изјави портпаролот на Пентагон , Џејми Дејвис.

Летот , за кој Русија била информирана на 12 февруари ќе трае два дена , денеска и утре , а авионот ќе ја напушти руската територија во сабота наутро.

Политички хаос во Венецуела – Мадуро ја затвори границата со Бразил , Гваидо тргна кон Колумбија

Единаесет дипломати од Венецуела преминаа на опозициската страна и останаа во САД и покрај повикот на претседателот Мадуро да се вратат во Венецуела.

Претставникот на опозициските дипломати Густаво Маркано денеска во Вашингтон изјави дека сметките на амбасадата и на конзултот на Венецуела во САД се замрзнати , така што од денеска нема дипломатски претставништва на Венецуела во САД.

,,Опозицијата работи заобновување на конзуларната служба . Од 56 вработени ,11 останаа во САД .” изјави Маркано. Оние кои останаа во САД ќе бидат вработени во конзулат под раководство на самопрогласениот претседател Хуан Гваидо.

Во меѓувреме , Николас Мадуро ја затвори границата со Бразил и се закани дека ќе биде затворена и границата со Колумбија , каде тргна опозицискиот лидер Хуан Гваидо , за да ја донесе американската хуманитарна помош.

Хуан Гваидо , кој е признаен од 50 тина лидери на држави за привремен претседател на Венецуела , отпатува на 900 километри оддсалечената граница со Колумбија , заедно со неколку автобуси со свои приврзаници. Целта е да ја подиогнат американската хуманитарна помош , што со недели е заглавена на границата , додека во земјата владее недостиг на основни животни продукти и лекови.

Ваквиот потег на Гваидо , Мадуро го нарече политичка претстава и повтори дека амаериканскиот претседател Доналд Трамп подготвува воена интервенција со која сака да го тргне од функцијата.

Нинџа: Прифаќам одговорност, ако утврдите дека ја имам

Александар Василевски-Нинџа во завршните зборови на судењето за настаните во Собранието на 27 април 2017 неколку часа во Кривичниот суд го анализираше обвинението против него и телефонските повици од тој ден. 

,,Стојам исправен пред вас и прифаќам одговорност ако утврдите дека ја имам. Овде сум за да се утврди вистината. Бегав поради здравјето на мојата ќерка, која ја чекав повеќе од девет години. Потоа сам се пријавив во полиција, рече Василевски во завршниот збор пред Судот.

Тој зборуваше за тоа како поранешниот началаник во УБК Горан Грујевски, неговиот заменик Никола Бошковски, и тогашниот директор Владимир Атанасовски со свои оперативци, во и надвор од Собранието на 27 април ги собирале и уништувале доказите.

Претходно обвинетиот Никола Митрески-Кољо во завршните зборови на судењето за настаните во Собранието на 27 април 2017 година, рече дека жали за случувањата и им се извини на сите присутни пратеници, граѓани и новинари од 27 април.

– Јавноста да знае дека ние бевме изманипулирани од идејата за така наречената "Тиранска платформа" предводена од организаторите политичари, истакна Кољо.

За влезот во Собранието, Кољо рече дека стои зад секоја негова грешка и призна дека тој ја скршил стаклената врата, а не обвинетиот Леви.

Во Судот денеска завршен збор дадоа обвинетиот Влатко Трајковски и Вилијам Михајловски.

Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, а застапник на обвинението е Вилма Русковска. Процесот започна против 33 обвинети, но согласно Законот за амнестија помилувани беа вкупно 15 лица.

На обвинителна клупа останаа Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Митко Пешов, Оливер Поповски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Оливер Радулов, Игор Дурловски, Јане Ченто, Игор Југ, Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Младен Додевски, Горанче Ангеловски, Влатко Трајковски и Вилијам Михајловски, кои се товарат дека сториле кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок.

По завршните зборови на обвинетите за настаните од „27 април", за утре е закажано ново рочиште на кое за збор се пријавени бранителите на обвинетите./МИА

притисни ентер