Форд го прослави својот 10 милионити Mustang (ВИДЕО)

Американскиот производител на автомобили и официјално го одбележа производството на својот 10 милионити автомобил Мустанг .

Доказ за тоа колку е Мустанг значаен за Форд е и амблемот на коњ во галоп што го доби 10 милионитиот автомобил , наместо вообичаениот знак . По неофицијалната најава на почетокот на неделава , главната забава на Форд се одржа пред седиштето во Дирборн , како и во фабриката Флет Рок , каде е произведен овој модел.

На забавата беше одржана и парада , на која продефилираа автомобилите Мустанг од сите генерации. Јубилејниот примерок е белиот Мустанг GT Convertible , што го поврзува овој автомобил со првиот Мустанг проиведен во 1964 година , кој исто бил бел кабриолет.

Актуелниот Мустанг припаѓа на шестата генерација на овој модел . За последните 50 години , Мустангот е најпродаваниот спортски автомобил во САД.

Оригиналниот Мустанг имал тристепен автоматски менувач и V8 мотор што произведувал само 166 ks (122 kW), додека јубилејниот има погон од 5.0 V8 агрегат со дури 466 ks (343 kW), односно е посилен за дури 300 ,,коњи”.

притисни ентер