Нови силни земјотреси ја тресат Индонезија

По катастрофалниот земјотрес од 7 степени , што во неделата ги погоди островите Бали и Ломбок , денеска повторно серија од силни земјотреси ги испаничија жителите.

Земјотреси со јачина над 5 степени , од кои еден имаше јачина од 5,9 степени по Рихтер ги преплашија жителите на индонезиските острови , кои се обидуваат да ги санираат последиците од неделниот силен потрес. Бројот на загинати достигна до 319 , иако локалните медиуми јавуваат за бројка од 347 загинати . Има 1400 повредени ,а над 156 000 луѓе останаа без покрив над главата.

Во тек е пребарување на евентуални преживеани . Потресот од 5,9 степени дополнително урна објекти на островот Ломбок. Не е издадено предупредување од цунами , иако локалната сеизмолошка служба измери дека земјотресот имал јачина од 6,2 степени по Рихтер.

По земјотресот во неделата од 7 степени , подрачјето било погодено од над 340 послаби потреси,од кои денешниот е најсилен.

Џафери во посета на Казахстан

Како што соопшти Кабинетот на претседателот на Собранието, во состав на делегацијата е и пратеникот Енес Ибрахим.

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска и утре учествува на Четвртиот состанок на претседателите на парламентите на земјите од Евроазија на тема: „Голема Евроазија: Дијалог. Доверба. Партнерство", во Нур-Султан, Република Казахстан.

На состанокот учествуваат парламентарни делегации од шеесетина земји и 39 претседатели на национални парламенти од Европа и Азија, како и 13 меѓународни парламентарни собранија. Се очекува на крајот од состанокот да биде усвоен Финален документ со препораки за поблиска соработка меѓу државите и унапредување на дијалогот, довербата и партнерството во регионот.

По завршувањето на овој мултилатерален форум, на 25 и 26 септември 2019 год, претседателот Џафери ќе оствари официјална посета на Република Казахстан, на покана од претседателот на Мажилисот на казахстанскиот Парламент Нурлан Нигматулин. /МИА

Помпео ќе се состане со Лавров в петок

Американскиот државен секретар Мајк Помпео треба в петок да се состане со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на маргините на заседанието на генералното собрание на ОН во Њујорк.

Тие последен пат се сретнаа кон средината на мај во Сочи во Русија. Од тогаш Москва и Вашингтон се повлекоа од билатералната спогодба за нуклеарните сили од среден дострел што се заканува повторно да ја стартува трката во вооружување.

Арапските партии го поддржаа Ганц за израелски премиер

Сојузот партии заедничка листа со 13 пратеници од кои мнозинството се израелски арапи го поддржаа Бени Ганц, лидерот на сојузот на партиите од центарот сино бело за нов премиер на Израел.

Тоа е прв пат од 1992 година кога арапските пратеници му овозможија на Јицак Рабин да обезбеди мнозинство пред потпишувањето на привремениот мировен договор со палестинската ослободителна организација. „За нас е најважно премиерот Бенјамин Нетанјаху да се тргне од власт, изјави лидерот на заедничка листа Ајман Одех.

притисни ентер