Како да се одблокира носењето на законот за медиумите?

Владата со план Б ако ВМРО-ДПМНЕ продолжи со опструкциите за донесување на законот за медиуми, со кој конечно треба да се регулира медиумската сфера, најави министерот  Дамјан Манчевски. Но, не откри која е втората опција.

 -Има. Како ? Ако има потреба ќе го објавиме. Мислам дека може и да нема да треба да дојде до тоа,изјави Дамјан Манчевски, министер за администрација.

Манчевски повторно апелираше членовите на советите на двете медиумски тела, МТВ и АВМУ – да си поднесат оставки и да ги откочат реформите во медиумите.

- Уште еднаш ги повикувам веднаш да поднесат оставки, за да може да се спроведат медиумските реформи и на транспарентен начин да го откочат и носењето на законот во Собрание. Затоа што единствена пречка, единствена причина зошто ВМРО-ДПМНЕ го блокира носењето на законот е да си ги задржат нивните луѓе во програмскиот совет на МРТВ. И нема никаква друга причина. Ако дадат оставки веднаш се одблокира законот,изјави Дамјан Манчевски, министер за администрација

Апел за законот дојде и од премиерот.

-Час поскоро да се одблокира законот за медиумите и законот за АВМУ. Заради тоа што самите закони предвидуваат дво третинско одлучување во делот на органите на управување. Тоа е програмскиот совет, главен директор... само по себе тоа дава гаранција дека навистина преку законската формулација, заеднички одлуки овде во парламентот, ваквите институции ќе бидат максимално независни и целосно ќе им служат на интересите на граѓаните,вели Зоран Заев, претседател на Влада на РМ.

Пред два дена пратеникот Зоран Илиовски  од собраниска комисија се произнесе со ставот дека Власта со барањето на оставките сака да си стави свои партиски фунскционери.

Сличен став како Манчевски,  ЗНМ имаше пред еден месец, кога ги повика  опозициските пратеници да не го попречуваат изгласувањето на измените за законот за медиуми. Веќе трет месец Македонската медиумска асоцијација во која членува и Канал 5 ги повикува пратеничките групи особено од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, да ја прекинат блокадата на законот, а наместо тоа да придонесат за решавење со медиумската сфера во земјава.

Трипуновски: Над 500 семејства во „Водостопанство" трет месец немаат земено плата

Овој документ кој што е директно признание на власта дека над 500 семејства во АД Водостопанство веќе трет месец немаат земено плата.

Додека има пари за скапи вина и луксузни коктели и јадења за Николовски, Димковски и нивните сопартијци од СДСМ, директорот Селими ги принудува вработените да потпишуваат Спогодба дека се согласуваат платата за мај месец да им биде исплатена во јули. Да добро слушнавте! 500 вработени во АД Водостопанство ќе ја земат мајската плата во јули! Да не беше трагично ќе беше смешно.

Вработените немаат плата и платени придонеси веќе 3 месеци, исто така претпријатието нема основни средства за работа, резервни делови, нафта кои се неопходни за непречено функционирање на истото, и ова е премногу сериозен проблем. Но, повеќе од очигледно е дека власта и понатаму е глува на оваа алармантна ситуација.

Меѓу овие 500 вработени има луѓе кои имаат потреба од секојдневна медицинска помош и им е потребно здравствено осигурување, има луѓе кои имаат кредити, а веќе доцнат со исплата на рати, и луѓе кои имаат мали дечиња кои што чекат храна од своите родители.

Порачуваме, до менаџерскиот тим на АД Водостопанство и до министерот Димковски да престанат да прават притисоци и закани врз вработените кои си ги бараат заостанатите плати а кои што им се чесно и поштено заработени.

Ова е срамота.

Ова ли е животот што ветувавте на изборите во 2016 година , а денес си играте со човечките судбини на 500 семејства.

Господине Заев на овие 500 вработени во АД Водостопанство не можат да скенираат фискални сметки затоа што немаат пари со кои што можат да купат нешто. Овие луѓе ги оставивте без леб, а сега ги принудувате да потпишаат спогодба, со која се штитите од тужби, за крваво заработените пари на работниците.

Непроценлива штета трпат и илјадници земјоделци ширум Република Македонија кои чекаат на услугите на блокираното претпријатие. Целосен дебакл. Кој од кој е пооштетен.

Одговорност за ова мора да има. Недомаќинското работење и расипништвото ќе го платите на наредните избори.

Цветан Трипуновски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев се плашат да распишат предвремени парламентарни избори

Зоран Заев е главата на октопод во рекетарската приказна.

СДСМ да одговори дали вчера на ЦО присуствувале  Кики и Фрики?

Зошто Заев ги амнестира од одговорност? Дали се плаши дека доколку каже кој се Кики и Фрики може да биде откриено неговото директно учество во рекетарската приказна а граѓаните да дознаат колкав процент земал?

СДСМ да ги извади розевите наочари и да види дека во Македонија освен рекетот, криминалот, корупцијата, заканите, уцените и поткупот, друго ништо не функционира.

Граѓаните со оваа криминална влада живеат се полошо.

СДСМ и Заев се свесни дека им паѓа рејтингот и се плашат да распишат предвремени парламентарни избори.

СДСМ и Заев се плашат да се соочат со волјата на граѓаните.

За Македонија да оди напред Заев и СДСМ мора да си заминат.

Граѓаните и Македонија заслужуваат промени.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Во сабота нестабилно време, в недела сончево и топло до 36 степени

 Топло, но нестабилно време со пороен дожд, најавува УХМР за денеска попладне и утре. 

Во недела и понеделник ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност.

Температурата денеска ќе достигне максимални 33 степени. Во деновите од викендот ќе достигне 36, а во понеделник 38 степени.

Од вторник ќе биде ветровито со услови за локален пороен дожд. Дневните температури ќе бидат во интервал од 27 до 36 степени.

притисни ентер