Два начини со помош на кој можете да ја запрете тахикардијата за помалку од 1 минута (фото)

Ви нудиме два едноставни, но ефикасни методи кои може да ви помогнат кај забрзано  чукање на срцето.

Кај нагло снижување на температурата човечкото срце почнува да чука забавено, На тој начин нервниот систем го прилагодува организмот на новите услови. Срцето најбргу „реагира“ кога ќе се излади лицето, затоа што тоа му поблиску од останатите делови на телото.

Затоа се препорачува во случај  на тахикардија да се стори следното:

Првиот начин

Во длабок сад сипете студена вода. Колку е постудена, тоа е подобро, па затоа ако имате мраз додадете го и него. Задржете го здивот, ако треба и со прстите стиснете го носот и нагло спуштете го лицето со студената вода на неколку секунди.

Ако немате соодветен сад, зграбете вода со дланките и спуштете го лицето во нив. Исто така, можете малку и да ја масирате кожата на лицето со коцки мраз, обрнувајќи внимание на пределот околу слепоочниците.

Вториот начин

Со оваа процедура делуваме на нервот кој го регулира бројот на контракциите на срцето. Техниката се изведува на следниот начин: земете длабок здив и напрегнете ги стомачните мускули. Со палецот и показалецот затворете го носот, затворете ги и устата и очите. Обидете се  со затворениот нос и устите да направите издишување, додека и понатаму ги напрегате стомачните мускули.

Ниту еден од горе наведените методи не смеете да ги применувате доколку тахикардија ја следи силна болка во градите или чувство на недостаток на воздух. Во вакви ситуација единственото решение е да повикате брза помош.

Ева Лонгрија се пофали со новата фигура (ФОТО)

Актерката Ева Лонгрија пред седум месеци го роди синот Сантијаго , но за време на бременоста прекумерно се здебели.

Станува збор за вишок од дваесетина килограми, поради што се најде на удар на јавноста. Затоа актерката почна со диети и вежбење кои очигледно дадоа резултати.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hey y’all, stay tuned for what’s to come! So excited for this upcoming collab @fabfitfun 👗 ✨

A post shared by Eva Longoria Baston (@evalongoria) on

Таа денеска се пофали на социјалните мрежи со новиот изглед и совршената фигура , каква што ја паметиме од серијата ,,Очајни домаќинки” .

Такви беа коментарите на фановите , кои коментираа дека се вратила старата Габриел Солис.

Откриена нова месечина во нашиот Сончев систем

Научниците пронашле нова месечина во нашиот Сончев систем

Новооткриеното небесно тело се нарекува Хипокамп , според античкото животно кое било дел риба , а дел коњ. Хипокамп лебди околу планетата Нептун и е најмала месечина на оваа планета.

Има дијаметар околу 34 километри , а со ова откритие се потврдени 14 месечини околу Нептун. До ова откритие е дојдено преку снимките од сателитот Хабл на НАСА.

Ова небеско тело било снимено уштње 1989 , но не му било дадено значење , зашто има мал дијаметар. Потоа во 2004 уште еднаш е забележано , но повторно се мислело дека не станува збор за месечина , туку за друго небесно тело.

Актер платил за лажен расистички напад врз себеси – заврши во затвор

Американскиот актер Џаси Смолет , кој тврдеше дека бил жртва на расистички напад, за што ги обвини проврзаниците на Трамп, денеска е притворен.

Афроамериканецот , кој себеси се декларира јавно за хомосексуалец , е притворен зашто го лажирал нападот за да си ја унапреди актерката кариера.

Како што објави полицијата од Чикаго , Смолет (36) се предал утрово во 5 часот , откако вчера против него е покренато обвинение за лажна пријава. Во текот на денот ќе биде сослушан во судот во Чикаго.

Ѕвездата на серијата ,,Империја” , која се емитува на телевизијата Фокс , на двајца браќа им платил 3 500 долари за да лажираат напад над него, зашто не бил задоволен со својата плата.

Кон крајот на јануари , Смолет поднесе тужба во која навел дека две маскирани лица го нападнале во центарот на Чикаго , го навредувале расно и поради сексуалната ориентација. Потоа наводно и физички го нападнале , му врзале јаже околу вратот и го посипале со некаква хемиска материја. Тие наводно му кажувале дека се приврзаници на претседателот Трамп.

Браќата сега признале дека Смолет им платил за нападот , а најдени се и снимки од безбедносните камери на кои се гледа како браќата го купуваат материјалот за нападот.

Телевизијата Фокс излезе со соопштение во кое наведува дека ги разгледува опциите во врска со серијата.

притисни ентер