Европската гранична полиција наскоро со поголеми овластувања во Македонија

Европската Комисија и Македонија денеска во Брисел ја парафираа спогодбата за соработка на граничните полиции, позната како Фронтекс 2, по повеќемесечни преговори. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Путин се огласи за состојбата со коронавирусот во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека бројот на смртни случаи кај лицата со ковид 19 во Русија е многу пати помал отколку во другите земји, јави државната агенција ТАСС.

„Бројот на смртни случаи во Русија на примерок од 100 000 пациенти со коронавирус е помал отколку во другите земји, вклучително и земјите од ЕУ со развиени здравствени системи“, рече рускиот претседател.

Тој посочи дека бројот на ново заразени се стабилизира и не расте, а бројот на пациенти кои закрепнале расте од ден на ден.

АКТО фестивал за современи уметности во Кочани

Со изработка на мурал на фасадата на ЈП „Водостопанство" во Кочани продолжува програмата на петнаесетото издание на АКТО фестивалот за современи уметности, во продукција на организацијата „Факултет за работи што не се учат".

Според организаторот на АКТО фестивалот, идејата за изработка на мурал во Кочани е во правец на соработка и активирање на локалната средина во продукција на културни настани за заедницата, а пораката „Солидарноста е лекот за јакнење на имунитетот" е со цел да се потенцира важноста на солидарноста во актуелните услови на здравствената криза.

– Иницијативата за исцртување на мурали на јавни простори има за цел на креативен начин да зборува за одредени теми кои покренуваат и мобилизираат не само поединци, туку цели групи и заедници кон активирање и работење на заедништвото и заедничкото во градење на едно праведно општество. А токму заедништвото и заедничкото, како и културата на солидарноста, се покажаа како најургентни прашања кон кои треба сите да се фоскурираме во време на пандемијата со коронавирусот. Покрај тоа, оваа програма критички ги адресира, преиспитува и истражува прашањата поврзани со модерното визуелно и архитектонско наследство, нејзината естетика како и нивните последици во денешниот свет. Таа се манифестира преку креативни формати на акција – мурали, произведени преку активен дијалог и соработка помеѓу културните работници и организации во секоја локална заедница поединечно, истакна Филип Јовановски од АКТО фестивалот.

Автор на муралот е уметникот Ненад Тонкин, а реализацијата е во партнерство со Општина Кочани.

Муралот во Кочани е дел од серијата кои деновиве се изработуваат на површина од 600 квадратни метри во уште шест други градови: Битола, Прилеп, Велес, Штип, Гевгелија и во населбата Ченто во Скопје. /МИА

Трагично почина 27- годишниот внук на Елвис Присли

Внукот на Елвис Присли и синот на Лиза Мари Присли, Бенџамин Кеу (27) трагично почина. Според полицискиот извештај, тој се самоубил.

Неговото тело било пронајден во неговиот дом во Калабасас во неделата вечерта.

"Нејзиното срце е целосно скршено и таа е неутешна, но се обидува да биде силна за нејзините 11-годишни близнаци и најстарата ќерка Рајли. Таа го обожаваше тоа момче. Тој беше љубов во нејзиниот живот", изјави менаџерот на Лиса Мари за медиумите.

Таа го доби Бенџамин во врската со музичарот Дени Кеу. Претходно зборуваше за сличностите помеѓу нејзиниот син и Елвис, нарекувајќи ја неверојатна.

"Бен многу личи на Елвис. Секој сакаше да фотографира со него бидејќи сличноста е неверојатна. Понекогаш се чувствувам презаситено со емоции кога го гледам", рече таа.

Mama Lion with cubs ❤️🖤💚💙🦁🥰

A post shared by Lisa Marie Presley (@lisampresley) on

Полицијата известила дека биле повикани на местото на настанот во 18:30 часот по локално време.

„По пристигнувањето, полицијата ја пронајде жртвата со рана во горниот дел од торзото. Жртвата беше прогласена за мртва на местото на настанот“, објави полицијата.

Бенџамин живеел далеку од очите на јавноста и многу малку се знае за неговиот живот.

Медиумите во 2009 година напишаа дека тој потпишал договор од 5 милиони долари со Универзал, а потоа објавиле дека неговата музика нема да личи на онаа на неговиот дедо. Но, извршниот директор на Универзал, Питер ЛоФраменто, изјавил дека тоа не е точно.

Бабата на Бенџамин, Присила се омажи за Елвис во 1967 година и тие се разведоа шест години подоцна. Елвис почина во 1977 година на 43-годишна возраст.

Нивната единствена ќерка Лиза Мари се омажила за Кеу во 1988 година со кого имала две деца, Бенџамин и Рајли, денес успешен актер. Дваесет дена по разводот од Кеу, Лиза Мари се омажи за Мајкл Џексон со кого беше во брак две години.

Нејзиниот трет брак со Николас Кејџ во 2002 година траеше само два месеци. Четири години подоцна се омажи за Мајкл Локвуд со кого ги има близнаците Финли и Харпер. Тие се разведоа во 2016 година и сè уште се наоѓаат во валкана битка за старателство над нивните ќерки.

притисни ентер