Трамп и Меланија на свечена вечера – демонстрантите пред палатата (ВИДЕО)

Пред палатата Бленам , каде Американскиот претседател Доналд Трамп и сопругата Меланија се поканети на вечера со премиерката Тереза Меј , се насобраа илјадници демонстранти.

Претседастелот Трамп во црн костум , Меланија во жолт свечен фустан пристигнаа со хеликоптер во Оксфордшајр, во палатата Бленам.

На средбата ќе се разговара за трговијата меѓу двете земји по Брегзитот, бидејќи како што вели Трамп , Британија е во преодна фаза. Демонстранти има и пред амбасадата на САД во Лондон , каде Трамп ќе преноќева.

Силно обезбедување е поставено насекаде низ Лондон , иако Трамп рече дека,,Бфританците многу ме сакаат “ и дека е во ред што организираат протести. Еден од најинтересните објекти што ќе ги види утре Трамп при посетата на Британскиот парламент , е огромниот жолт балон , висок 6 метри со лик на Трамп како инаетливо бебе.

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер